Reklama

Polityka i prawo

Laptopy dla czwartoklasistów. Rozstrzygnięto wszystkie przetargi

Kiedy laptopy trafią do rąk IV klasistów?
Kiedy laptopy trafią do rąk IV klasistów?
Autor. Christopher Gower/ Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że rozstrzygnięto wszystkie przetargi na dostawy laptopów dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych. To oznacza, że sprzęt powinien trafić do młodzieży maksymalnie w ciągu 40 dni od podpisania umów.

Reklama

W sumie do uczniów trafi 394 346 laptopów za kwotę ponad 1 mld 149 mln zł. Sprzęt będzie własnością rodziców uczniów, a jego przekazanie nastąpi na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.

Reklama

W ramach programu „Laptop dla Ucznia” młodzież ma korzystać ze sprzętu na wszystkich lekcjach, nie tylko informatyki. Do tej pory do rąk właścicieli trafiło ponad 51 tysięcy laptopów do 1866 szkół.

„Po piątkowej publikacji listy gmin, które z różnych powodów nie dopełniły formalności, więc nie mogły otrzymać sprzętu, do COAR wpłynęło mnóstwo umów, ale także poprawionych czy uzupełnionych dokumentów. Mamy też wzory umów użyczenia czy przekazania na własność laptopa, więc sprzęt może być już przekazywany rodzicom” – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Reklama

Jak objaśnia, wzory umów użyczenia i przekazania sprzętu na własność są dostępne na stronie laptopdlaucznia.gov.pl. "Organy prowadzące szkoły mogą już zapraszać rodziców do podpisywania tych umów, a co za tym idzie – sprzęt może trafiać już bezpośrednio do czwartoklasistów” – dodaje Cieszyński.

Czytaj też

Regiony i modele laptopów

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało także listę wszystkich 73 regionów oraz modele sprzętu, jakie zostały wybrane. Sprzęt ma trafić do uczniów czwartych klas szkół podstawowych w całej Polsce w ciągu 40 dni od momentu podpisania umów z dostawcami laptopów.

Lista laptopów dla IV klas szkół podstawowych z podziałem na regiony
Lista laptopów dla IV klas szkół podstawowych z podziałem na regiony
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ screen CyberDefence24
Lista regionów i laptopów, jakie trafią do IV klas szkoły podstawowej
Lista regionów i laptopów, jakie trafią do IV klas szkoły podstawowej
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ screen CyberDefence24

"Rozstrzygnęliśmy już wszystkie obszary przetargowe w całej Polsce, to oznacza, że wiemy, jaki sprzęt trafi do każdej polskiej szkoły, każdej polskiej gminy. Koniec września to jest realny termin, ten termin wynika z umów, jakie zawarliśmy z dostawcami sprzętu. Były regiony, gdzie umowy nie były podpisane, a już wiemy, że są podpisane" - deklarował w rozmowie z Radiem Olsztyn minister Janusz Cieszyński.

Bony na laptopy dla nauczycieli

Poza dostarczeniem wspomnianych laptopów dla uczniów i bonów dla nauczycieli (start programu "Laptop dla Nauczyciela" planowany jest na październik - red.), 100 tys. sal lekcyjnych ma zyskać dostęp do szybkiego internetu oraz bezpłatnego pakietu biurowego online, co deklarowano w czasie jednej z konferencji, której przebieg opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl .

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama