Cyberbezpieczeństwo

Korzystasz z WhatsAppa? Oszuści nie śpią, uwaga na groźny scam

Fot.: Rachit Tank/Unsplash

WhatsApp wydał pilne ostrzeżenie wobec scamu, rozsyłanego do użytkowników platformy w związku z wiadomościami, których celem jest uzyskanie od nich prywatnych informacji. Oszuści chcą pozyskać na przykład dane karty kredytowej.

Użytkownicy są zachęcani do zgłaszania przypadków otrzymywania wiadomości i ich usuwania od nieznanych kont, które podszywają się pod usługi wsparcia WhatsAppa. Wiadomości są wysyłane z kont ze zdjęciem profilowym, który posiada zweyfikowaną odznakę, a w rzeczywistości są scamem.

Najlepiej – po otrzymaniu takiej wiadomości – zablokować i zgłosić kontakt w ramach opcji zgłaszania numerów w aplikacji.

Czytaj też

Celem oszustów ma być uzyskiwanie prywatnych informacji, takich jak np. dane karty kredytowej, a w ostrzeżeniu (by przestraszyć użytkowników) wysyłają oni wiadomość, że ich nieudostępnienie spowoduje „ usunięcie konta na WhatsAppie”. W niektórych przypadkach użytkownicy mają być też proszeni o podanie 6-cyfrowego kodu, który „zapewni im dostęp do konta” – podaje The Independent.

Cel: wyłudzenie danych

Trzeba podkreślić, że przy korzystaniu z komunikatora NIE TRZEBA podawać danych karty kredytowej, żadnego kodu do autoryzacji, ani kodu PIN do weryfikacji. Zatem to wskazówka, że - jeśli ktoś pyta o dane - to oszustwo.

Przypomnijmy, że fałszywe konta mogą podszywać się także pod znajomych czy rodzinę, więc najlepiej weryfikować od razu z kim mamy do czynienia. Pod żadnym pozorem nie podawać również w aplikacji danych do karty kredytowej, bankowości mobilnej itp.

Czytaj też

Kampanie prowadzone przez oszustów na WhatsAppie powtarzają się regularnie, kilka miesięcy temu próbowano na przykład przekonywać ludzi do wysyłania pieniędzy przy pomocy podszywania się pod rodzinę lub przyjaciół, którzy są rzekomo w trudnej sytuacji finansowej.

Według Barclays, liczba zgłoszeń oszustw wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatniego kwartału ubiegłego roku, w porównaniu z poprzednim kwartałem.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze

    Czytaj także