Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Szwajcarska armia zakazuje WhatsAppa, Signala i Telegrama w wojsku. Zamiast nich - Threema

Autor. Logo komunikatora Threema / Nextpit

Szwajcarska armia zakazuje użycia należącego do Mety (Facebook) komunikatora WhatsApp, a także Signala i Telegrama do celów służbowych. Zamiast tych aplikacji, wojskowi mają korzystać z produkowanej w Szwajcarii aplikacji Threema, również oferującej szyfrowaną komunikację.

Według cytowanego przez lokalne media rzecznika szwajcarskiej armii, jednym z powodów decyzji są obawy o bezpieczeństwo danych przekazywanych za pośrednictwem komunikatorów.

Dlaczego Threema?

Komunikator ten produkowany jest w Szwajcarii i nie podlega pod prawo innych krajów, takich jak np. Stany Zjednoczone, gdzie regulacje znane jako "Cloud Act" zobowiązują firmy technologiczne do przekazywania organom ścigania danych na prawnie uzasadnione żądanie.

Według rzecznika szwajcarskiego wojska, komunikator Threema działa natomiast zgodnie z regulacjami europejskimi.

Komunikator ten jest płatny. Licencje na jego użytkowanie ma opłacać wojsko.

Krytycy proponowanego przez armię rozwiązania zwracają uwagę, że jego słabym punktem jest brak jakichkolwiek zdefiniowanych prawnie sankcji za używanie przez żołnierzy innych, "zakazanych" komunikatorów.

Według dostępnych danych, najpopularniejszym komunikatorem w Szwajcarii wśród osób od 16. do 64. roku życia jest WhatsApp.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama