Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Czy Ukraina to kryształowa kula, w której da się zobaczyć przyszłość konfliktów?

Autor. Markus Spiske / Unsplash

Według jednego z topowych menedżerów Google’a Jareda Cohena, wojna, którą Rosja rozpętała w Ukrainie, to kryształowa kula, w której da się przewidzieć przyszłość konfliktów na świecie – również w domenie wojny informacyjnej.

Reklama

Cohen podczas wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ stwierdził, że konflikt w Ukrainie to probierz, który pozwoli nam przewidzieć, jak będzie kształtować się przyszłość problemów geopolitycznych m.in. w kwestiach takich, jak cyberataki, dezinformacja i inne formy wojny informacyjnej

Reklama

Potrzebna doktryna odstraszania w cyberprzestrzeni

Reklama

Cytowany przez agencję Associated Press menedżer Google'a ocenił, że "państwa muszą znaleźć sposób na to, by zmniejszyć napięcie i zgodzić się na pewnego rodzaju wspólną doktrynę odstraszania w cyberprzestrzeni". 

Jego zdaniem, choć firmy technologiczne posiadają na tym polu potrzebne kompetencje, „to nie ma magicznego algorytmu, albo jednego rozwiązania tego problemu". Jak wskazał Cohen, wypracowanie go będzie wymagało wiele wysiłku. 

Odwołał się przy tym do będącego częścią Google'a zespołu Jigsaw, który buduje technologię mającą pomóc w walce z dezinformacją, cenzurą i ekstremizmem w sieci. 

Ukraina nieproporcjonalnie często obierana za cel

Cohen powiedział również, że Ukraina to „nieproporcjonalnie częsty cel" dla zaawansowanych cyberataków ze strony Rosji, które miały miejsce od czasu aneksji Krymu przez ten kraj w 2014 roku.  „To kryształowa kula, w której zobaczymy to, co dopiero nadejdzie" – dodał. 

Wojna w Ukrainie zwiększyła presję na firmy technologiczne

Associated Press zauważa, że wojna w Ukrainie zwiększyła presję na firmy technologiczne , które muszą teraz wkładać znacznie więcej pracy w walkę z mową nienawiści, dezinformacją i innymi szkodliwymi treściami online. 

Państwa Zachodu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o ich wykorzystywanie do walki oskarżają Rosję, która korzysta z narzędzi wojny informacyjnej do osłabiania pozycji Ukrainy.

Tezę tę potwierdza m.in. niedawny raport firmy Mandiant, według której Rosja wykorzystuje od dawna dezinformację, strach i propagandę do demoralizacji Ukraińców i dzielenia ich sojuszników.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze