Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Katar 2022. Polscy piłkarze wykorzystywani do scamu, uwaga na fałszywe „inwestycje”

Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek polskich piłkarzy do fałszywych inwestycji
Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek polskich piłkarzy do fałszywych inwestycji
Autor. CSIRT KNF/ Twitter; modyfikacje: CyberDefence24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed nową kampanią fałszywych inwestycji. Cyberprzestępcy wykorzystują do niej wizerunek piłkarzy reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w Katarze.

Reklama

Jak ostrzega CSIRT KNF , w związku z trwającymi Mistrzostwami Świata, w sieci można zaobserwować zwiększoną aktywność cyberprzestępców. W swojej najnowszej kampanii wykorzystują oni wizerunek polskich piłkarzy, by uwiarygodnić swoje oszustwa. To scam. Zachęcają oni do fałszywych inwestycji, które mają zapewnić „szybki zarobek”.

Reklama

Reklamy, które są publikowane w różnych miejscach w sieci (m.in. na portalach społecznościowych), kierują do artykułów, których celem jest zachęcenie do fałszywej inwestycji.

CSIRT KNF opublikował też przykłady fałszywych tekstów - można zobaczyć m.in., że oszuści podszywają się pod dziennik „Puls Biznesu”, serwis Gazeta.pl czy Polskie Radio, by uwiarygodnić zaplanowane przez nich fałszywe inwestycje.

Reklama

Czytaj też

Na co uważać?

Przypominamy, by zachować ostrożność i kierować się kilkoma zasadami: nie wierzyć w tego typu sposoby na łatwe i szybkie zarobienie pieniędzy, ani inwestycje, które dają możliwość błyskawicznego zwrotu/zarobku. Warto zgłaszać konta, które publikują tego typu treści; sprawdzać adres domeny, która publikuje fałszywe informacje lub teksty – prawdopodobnie ktoś podszywa się pod dane medium, a adres strony internetowej różni się np. literą, znakiem specjalnym itd.

Tego typu fałszywe kampanie warto zgłaszać do CSIRT KNF lub CERT Polska, by ostrzec innych i nie dać się oszukać.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama