Reklama

Cyberbezpieczeństwo

CSIRT KNF: Cyberprzestępcy podszywają się pod znane portale sprzedażowe

Autor. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

Cyberprzestępcy przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS podszywające się pod znane portale sprzedażowe, informujące o odrzuceniu płatności; w ten sposób próbują wyłudzić dane logowania w bankowości elektronicznej - ostrzegł w piątek CSIRT KNF.

Reklama

W piątek Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował na Twitterze, o nowej kampanii cyberprzestępców opartej o tzw. phishing. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - w tym wypadku danych logowania w bankowości elektronicznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Mechanizm działania phishingu

"Uwaga! Cyberprzestępcy przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS podszywające się pod znane portale sprzedażowe, informujące o odrzuceniu płatności. Nie dajcie się na to nabrać – oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają poświadczenia logowania w bankowości elektronicznej" - napisał CSIRT KNF na Twitterze.

W infografice zamieszczonej w poście wymieniono przykłady SMS-ów, które można otrzymać. Ich treścią jest np. "OLX: Ania, płatność za +Kokon niemowlęcy Szary Velv..." została odrzucona, zaktualizuj swoje dane (tu hiperłącze przekierowujące na adres z wirusem.

O tym, jak chronić się przed phishingiem pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl wielokrotnie, zbiór porad znajduje się między innymi w tym tekście.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama