Cyberbezpieczeństwo
Izraelska policja szpiegowała Pegasusem dziennikarzy, opozycję i urzędników
Izraelska policja szpiegowała z wykorzystaniem systemu Pegasus dziennikarzy, liderów opozycyjnych protestów, pracowników rządowej administracji oraz osoby współpracujące z byłym premierem Benjaminem Netanjahu - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu serwisu Calcalist. Wśród inwigilowanych miał być również syn premiera.
Pegasus miał być wykorzystany przeciwko synowi Benjamina Netanjahu - Awnerowi - bez nakazu sądowego. Inwigilowany był również inny oskarżony w procesie, w którym syn byłego premiera bierze udział - Iris Elovitch.
System szpiegowski NSO Group miał być także używany przez policję do szpiegowania liderów protestów społecznych, dziennikarzy serwisu Walla, biznesmena Ramiego Levy, a także urzędników wyższego szczebla w izraelskim ministerstwie finansów.
"To trzęsienie ziemi"
Minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked zapowiedziała utworzenie specjalnej, zewnętrznej komisji, której zadaniem będzie zbadanie doniesień z raportu - pisze dziennik "Haaretz".
Jak oceniła na swoim koncie na Twitterze Shaked, "jeśli te doniesienia są prawdą, to mamy trzęsienie ziemi, akt, który wpisuje się w działanie mrocznych reżimów ubiegłego stulecia. Masowa inwazja w prywatność to bezprawie, które musi dzisiaj się skończyć. Kneset i opinia publiczna zasługują na odpowiedzi, dzisiaj" - napisała.
Jak izraelska policja korzystała z Pegasusa
W styczniu informowaliśmy za serwisem Calcalist o tym, w jaki sposób izraelskie organy ścigania korzystają z flagowego systemu do inwigilacji produkowanego przez NSO Group.
Nadzór, który stosuje policja względem obywateli Izraela, odbywa się z pominięciem procedur sądowych i bez nakazu.
W ubiegły wtorek policja potwierdziła, że nieprawidłowości w wykorzystaniu Pegasusa do czynności operacyjnych istotnie miały miejsce - oskarżony o nie został były szef tej służby Roni Alsheich.
Jak się okazało, "nieprawidłowości" to bardzo łagodne określenie tego, jak Pegasus był faktycznie wykorzystywany. Stacja telewizyjna Channel 13 dzień po konferencji przedstawicieli policji poinformowała, że system ten miał być używany m.in. do pozyskiwania informacji ze smartfona byłego dyrektora generalnego ministerstwa komunikacji Szlomo Filbera, który wkrótce ma odpowiadać jako świadek w sprawie, gdzie na ławie oskarżonych zasiada były premier Benjamin Netanjahu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.