Cyberbezpieczeństwo
II edycja konkursu „DETEKTOR” – sprawdź się jako fact-checker
Jesteś studentem, który pasjonuje się tematem fałszywych treści i dezinformacji w mediach społecznościowych? Rusza II edycja akademickiego konkursu factcheckingowego „DETEKTOR”. To wydarzenie kierowane do studentów z całej Polski. Serwis CyberDefence24.pl jest partnerem medialnym konkursu.
Rozważania nad problemem fałszywych informacji trwają od lat. W 1968 roku Stanisław Lem w powieści „Głos Pana” pytał: „Co zrobić tam, gdzie doniosły fakt ginie w powodzi falsyfikatów, a głos prawdy zagłuszony zostaje niesamowitą wrzawą…?”.
To właśnie poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest najważniejszym celem konkursu „DETEKTOR”, który od 2022 roku jest organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Aby wziąć udział w konkursie „DETEKTOR” należy:
- wcielić się w rolę łowcy fałszywych informacji i znaleźć dowolnego fake newsa w mediach społecznościowych,
- przygotować kreatywną pracę konkursową, w której dokonasz weryfikacji znalezionego fake newsa w dowolny sposób.
Pokaż swoje umiejętności i daj się ponieść wyobraźni – dla najlepszych wyjątkowe nagrody. Czy będzie to poruszający artykuł? A może edukacyjny podcast lub kreatywna grafika?
Gotową pracę należy przesłać za pośrednictwem formularza dostępnego pod tym adresem . Formularz pozostaje otwarty do 15 marca 2023 roku. Twórcy najlepszych prac zakwalifikują się do etapu finałowego, w którym poznają specjalne techniki weryfikacji fałszywych informacji, a następnie 3 kwietnia 2023 roku zmierzą się z 10 finałowymi zadaniami dotyczącymi analizy dezinformacji w sieci.
Nagrody i staże
Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Najlepszy fact-checker spośród wybranych otrzyma możliwość odbycia wakacyjnego stażu w Stowarzyszeniu Demagog – u głównego patrona wydarzenia, a zarazem pierwszej polskiej organizacji factcheckingowej, która analizuje wypowiedzi polityków i walczy z nieprawdziwymi informacjami w mediach społecznościowych. Więcej informacji na temat nagród znajdziesz na facebookowej stronie wydarzenia ( tutaj ).
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym patronatem JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem Stowarzyszenia Demagog, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS), Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.
W składzie kapituły tegorocznej edycji zasiądą prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).
Więcej informacji znajduje się pod linkiem . Regulamin konkursu dostępny jest tutaj .
Serwis CyberDefence24.pl jest partnerem medialnym konkursu.