Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Setki fałszywych kont w mediach społecznościowych narzędziem cyberprzestępców

Za pomocą tego narzędzia cyberprzestępcy tworzą fałszywe konta w mediach społecznościowych
Za pomocą tego narzędzia cyberprzestępcy tworzą fałszywe konta w mediach społecznościowych
Autor. Kopeechka/ screen z raportu Trend Micro

Fałszywe konta w mediach społecznościowych to niestety nic nowego. Mówimy o łatwej metodzie stosowanej przez grupy wpływu, by wprowadzić dezinformacyjną narrację do debaty publicznej. Teraz – jak odkryli badacze – cyberprzestępcy stosują narzędzie rosyjskiego pochodzenia, by w tani i szybki sposób tworzyć boty.

Reklama

Badacze z firmy Trend Micro, na których powołuje się serwis The Record odkryli, że niskowykwalifikowani cyberprzestępcy korzystają z narzędzia rosyjskiego pochodzenia, by tworzyć setki fałszywych kont w social mediach - w zaledwie kilka sekund. Pozwala ominąć weryfikację ze strony administratorów serwisu w czasie zakładania konta: mailową i numeru telefonu - kiedy wymagane jest podanie swoich danych.

Reklama

Usługa zwana Kopechka (z rosyjskiego „grosz”) może być wykorzystywana do prowadzenia kampanii dezinformacyjnych, dystrybucji spamu; informacji mających oszukać użytkowników czy dystrybucji złośliwego oprogramowania. Z tego powodu zyskała na popularności w kręgach cyberprzestępczych.

Czytaj też

Dezinformacja, spam, złośliwe oprogramowanie

Jak sprawdzili badacze, narzędzie zostało już m.in. zastosowane w serwisie Mastodon (więcej na jego temat pisaliśmy w tym materiale), by zachęcać użytkowników do inwestycji w kryptowaluty za pośrednictwem fałszywych platform.

Reklama

„Uważamy, że od dawna ugruntowana pozycja Kopeechki wpływa na jej popularność wśród cyberprzestępców: złośliwi aktorzy sprawiają wrażenie, iż wierzą, że dzięki temu produkt lub usługa jest bardziej niezawodna” – stwierdzili badacze firmy Trend Micro.

Usługa działa od początku 2019 roku i ułatwia prowadzenie działań cyberprzestępcom, nawet tym o mniejszych umiejętnościach. Działa nie tylko na tak znanych platformach jak Meta (Facebook) i X (dawniej Twitter), ale też na Telegramie (szczególnie popularny wśród społeczności rosyjskojęzycznej), Discordzie czy Robloxie.

Narzędzie umożliwia dokonanie wielu rejestracji na różnych platformach za pomocą jednego maila, natomiast nie przekazuje samych danych konta mailowego do administratorów danej platformy. Zweryfikowanie numeru telefonu (w ramach rejestracji) odbywa się natomiast za pośrednictwem 16 różnych usług SMS online, pochodzących z Rosji. To wszystko sprawia, że cały proces jest szybki i w pełni zautomatyzowany – umożliwia stworzenie setek kont w krótkim czasie.

Fałszywe konta to prawdziwa plaga i jeden z największych problemów, z jakimi mierzą się obecnie serwisy społecznościowe. Mimo deklaracji walki z tym zjawiskiem, jak do tej pory wydaje się to być raczej walką z wiatrakami. Szczególnie na przykładzie platformy X widać, że na słowach, a nie działaniach na razie się kończy.

Czytaj też

Jak rozpoznać boty?

Czym są boty i jak je rozpoznać w sieci? Jak się przed nimi chronić? Czy mają wpływ na przebieg wojny dezinformacyjnej? O tym rozmawialiśmy z Marcelem Kiełtyką, członkiem zarządu Stowarzyszenia Demagog w tym materiale. Zapraszamy do zapoznania się.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama