Czym jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe lub wieloskładnikowe? Ekspert objaśnia, jak w prosty sposób, jako użytkownik, zabezpieczysz swoje konta oraz dane dostępu nie tylko prywatnie, ale także w firmie.
Materiał sponsorowany
W kolejnym odcinku cyklu #CyberPoPolsku rozmawiamy z Michałem Wendrowskim, prezesem firmy Rublon, który odpowiada na nasze pytania dotyczące zabezpieczenia kont oraz haseł.
Objaśnia, jak w prosty sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i dlaczego warto to zrobić. Czym jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe lub wieloskładnikowe?
„Uwierzytelnienie nazywane jest dwuskładnikowym w świecie konsumenckim, w świecie biznesowym - wieloskładnikowym. (…) w zależności od sytuacji czy też wymagań organizacji” - mówi nam ekspert.
Czytaj też
Hasło, biometria, klucz bezpieczeństwa
W rozmowie z CyberDefence24 wyjaśnia: „Stosujemy nie tylko hasło, (…) może to być np. odpowiedź na pytanie - to jeden składnik. Kolejnym składnikiem może być np. klucz sprzętowy, karta czy smartfon. Trzecim może być np. czynnik biometryczny, taki jak skan twarzy czy odcisk palca. Jeśli połączy się co najmniej dwa z nich, to mamy dwuskładnikowe uwierzytelnienie” - komentuje Michał Wendrowski, prezes firmy Rublon.
Jakie są korzyści ze stosowania tego typu zabezpieczenia kont?
„Główną korzyścią jest ochrona swoich danych, informacji prywatnych. Jeżeli robimy zakupy w internecie, bywa tak, że zapisujemy dane karty płatniczej na koncie - może to być np. na Allegro czy Amazonie - robimy to, aby ułatwić sobie proces zakupowy. Jeżeli w takich miejscach nie mamy uwierzytelnienia dwuskładnikowego to ryzykujemy, że ktoś włamie się na nasze konto, bo pozna nasze hasło. Metod poznania jest sporo, zwłaszcza jeżeli ktoś na co dzień nie zajmuje się IT czy bezpieczeństwem informacji” - mówi ekspert w rozmowie z CyberDefence24.pl.
Cały materiał możecie zobaczyć pod linkiem, na naszym kanale na YouTube oraz w wideo poniżej.
Cyber Po Polsku
Pozostałe odcinki cyklu #CyberPoPolsku można zobaczyć poniżej: