Reklama

Polityka i prawo

Czas na rodzime rozwiązania. Rusza #CyberMadeInPoland

fot. pikist.com
fot. pikist.com

Powstała platforma #CyberMadeInPoland promująca polską branżę cyberbezpieczeństwa, w ramach której współpracę rozpoczęło ponad 40 firm, instytucji i dostawców usług. Projekt Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa zainicjował think-tank Instytut Kościuszki.

Prezesem spółki Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland został związany z Instytutem Kościuszki Robert Siudak.

Głównym celem istnienia platformy ma być kształtowanie i rozwój bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce, a także - jak twierdzi think-tank - promocja polskich firm z tego sektora poza granicami kraju. Klaster ma również służyć wzmacnianiu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa z instytucjami naukowymi, administracją publiczną, a także segmentem korporacyjnym i innymi partnerami.

"Idea klastra promującego polską branżę cyberbezpieczeństwa nabierała kształtów w Instytucie Kościuszki na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dziś, ogłaszając powstanie pierwszego polskiego klastra cyberbezpieczeństwa mamy nadzieję, że będzie on tym podmiotem, który pomoże w budowie bezpiecznej cyfrowej gospodarki Polski i Europy. To cel, który jest wciąż przed nami" - mówi prezes zarządu Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

Zdaniem Roberta Siudaka z kolei #CyberMadeInPoland "to nie tylko szanse dla firm i ośrodków badawczych, ale także wyzwania, przed jakimi stoi cała branża". Jego zdaniem rynek produktów i usług cyberbezpieczeństwa w Polsce rozwija się dynamicznie, ale udział polskich firm w tej branży nadal jest znikomy. "Aby nie pozostać tylko biernym odbiorcą technologii z zagranicy, Polska musi tworzyć innowacyjne rozwiązania w obszarze cyberbezpieczezństwa" - podkreślił Siudak.

Wśród głównych zadań, jakie będzie realizował klaster #CyberMadeInPoland, znajdują się te z zakresu edukacji, a także budowy zaufania i rozpoznawalności polskich marek. Platforma ma również zwiększać świadomość wyzwań z zakresu cyberbezpieczeństwa u polskich odbiorców oraz angażować się w kwestie finansowania, np. poprzez dedykowany program wsparcia publicznego dla sektora ICT.

Firmy i organizacje założycielskie Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa to m.in. ComCERT, Cryptomage, Cyber Security Centre, CyCommSec, CypherDog i Securitum. Partnerem Wspierającym #CyberMadeInPoland jest ZPISEE Cyfrowa Polska. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama