Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Duże zmiany w ochronie danych. Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL

zakaz wjazdu znak
Autor. włodi/Flickr/CC BY-SA 2.0

„Powstanie centralna baza, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swój numer PESEL, tak aby uniemożliwić wzięcie na niego pożyczki” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP), powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia. 

Reklama

DGP wskazuje, że rząd podjął kroki na rzecz zbudowania państwowej bazy, która pozwoli każdemu obywatelowi zastrzec dane całkowicie za darmo. Trwają już prace koncepcyjne. 

Reklama

„Takie rozwiązanie bez wątpienia zwiększy bezpieczeństwo naszych danych i sprawi, że w przypadku ich wycieku będziemy mieli możliwość szybkiej reakcji i działania prewencyjnego, by nie dopuścić do ich wykorzystania na naszą niekorzyść” – tłumaczy na łamach dziennika Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Lubasz i Wspólnicy. 

Czytaj też

Założenie

W jakiej formie ma funkcjonować wspomniana baza? Zdaniem DGP, prawdopodobnie powstanie witryna internetowa„gov.pl” i to za jej pomocą będzie można zastrzec dane. 

Reklama

„Takie zastrzeżenie zostanie odnotowane w bazie, w której instytucje finansowe i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzić informacje przed zawarciem każdej umowy” – podaje dziennika. 

Nieprzypadkowo wyróżniono te dwie branże. Wynika to z faktu, że to w tych sektorach występuje najwięcej oszustw związanych z kradzieżą tożsamości. 

Blokada

Mechanizm ochronny jest prosty: gdy nasz numer PESEL zostanie zastrzeżony, dany bank nie udzieli kredytu lub innego zobowiązania (dotyczy to także umów z telekomami). 

Blokadę można zdjąć, aby zrealizować określoną operację, a następnie ponownie ją założyć dla bezpieczeństwa. 

Czytaj też

Zdrowe nawyki

Warto także na co dzień stosować proste zasady, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości. Opisaliśmy je w tekście: Kradzież tożsamości. Jak zmniejszyć ryzyko?

A gdy jednak doszło do incydentu, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób reagować. O tym przeczytacie tutaj: Kradzież tożsamości. Co robić?

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze