Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Kradzież tożsamości. Co robić?

wnerw
Autor. Akshay Gupta/pixahive.com/CC0

Kradzież tożsamości to przestępstwo, które może pozbawić nas oszczędności lub wpędzić w spiralę niespłaconych kredytów lub innych zobowiązań. Gdy padniemy ofiarą, należy działać szybko. W jaki sposób? O to kilka praktycznych wskazówek. 

Reklama

Postępująca cyfryzacja sprawia, że kolejne obszary naszej codzienności mają wirtualny wymiar. Dzięki zdobyczom technologii dostrzegamy korzyści płynące z życia online – zakupy w internecie kwitną, na popularności zyskuje praca zdalna, a edukacja na odległość już nikogo nie dziwi. 

Reklama

Staramy się czerpać jak najwięcej korzyści ze zdobyczy, jakie daje nam cyfryzacja. Musimy jednak pamiętać, że coraz większa zależność od sieci to okazja dla cyberprzestępców. Im więcej czynności podejmujemy w świecie online, tym większe możliwości dla osób nam nieprzychylnych.

Jednym z zagrożeń jest kradzież tożsamości

Reklama

Kradzież tożsamości. O czym mówimy?

To przestępstwo, które naraża nas na np. utratę środków finansowych lub może wpędzić w długi. Osoby posługujące się przejętymi danymi mogą zaciągać na nasze konto kredyty, a my nie musimy o niczym wiedzieć. 

Gdy się jednak dowiemy, zwykle jest już za późno i pozostajemy z dużym bólem głowy i kwotą, którą mamy wyrównać. 

Czytaj też

Na co zwrócić uwagę?

Cyberprzestępcy nie próżnują i cały czas szukają nowych trików, aby nas zaskoczyć i uzyskać dostęp do danych osobowych. Mogą one obejmować takie informacje jak np. data urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego, adres zamieszkania czy dane konta bankowego. 

Dzięki temu osoby trzecie są w stanie przejąć lub nawet stworzyć fikcyjną tożsamość, bazując na informacjach na nasz temat. A to z kolei pozwala przestępcom m.in. zaciągać kredyty na obcy rachunek. 

W związku tym, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że mogliśmy paść ofiarą kradzieży tożsamości, od razu powinniśmy zacząć działać. Na taki stan rzeczy mogą wskazywać np. przychodzące powiadomienia o konieczności uregulowania rachunku, zmiana zdolności kredytowej czy próby kontaktu ze strony windykatorów

Przedstawiamy kilka kroków, jakie należy podjąć w przypadku kradzieży tożsamości.

Zawiadom policję

Specjaliści McAfee radzą, by w pierwszej kolejności skontaktować się z organami ścigania w celu złożenia stosownego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Funkcjonariusze policji opracują odpowiednią notatkę/raport, co może okazać się przydatne podczas kontaktu z bankiem lub inną instytucją finansową, w ramach której doszło do niechcianej przez nas transakcji. Stanowisko organów ścigania jest potwierdzeniem, że padliśmy ofiarą przestępstwa i np. zaciągnięty kredyt nie był naszą decyzją. 

Zbierz dane

Jednak zanim udamy się na policję warto zebrać wszystkie informacje na temat tego, co się stało. 

Eksperci McAfee wyjaśniają, że mogą to być dane dotyczące kont założonych przez przestępców lub informacji na temat zaciągniętych przez nich pożyczek. Przydać się mogą także kopie wyciągów bankowych.

Zanotujmy wszystko, co wydaje nam się, że może mieć związek ze sprawą. Może dostaliśmy ostatnio tajemniczego SMS/e-maila z dziwnym linkiem? Straciliśmy dostęp do naszych kont w mediach społecznościowych? To ważne sygnały dla policji.

Czytaj też

Powiadom tych, których sprawa dotyczy

Równie ważne jest powiadomienie wszystkich podmiotów, których sprawa może dotyczyć. Mogą to być banki, firmy, gabinety lekarskie, przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, sklepy internetowe oraz inne firmy. 

Musimy mieć świadomość, że przestępcy wykorzystują dane nie tylko do zaciągania kredytów, otwierania nowych rachunków, ale również np. kupowania produktów w internecie. W takim przypadku powinniśmy poinformować także sprzedawcę. 

Innym przykładem może być zawarcie umowy na nasz koszt, np. na usługi telekomunikacyjne. Wtedy należy zawiadomić o sytuacji operatora. 

Poinformuj zespoły specjalistów

Warto także powiadomić odpowiednie instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Tego typu podmioty na co dzień zajmują się incydentami w cyberprzestrzeni i będą wiedziały, co robić. 

Zaufajmy ekspertom. Ich wiedza i doświadczenie przeprowadzi nas przez często nerwowy i stresujący czas. Gdy padniemy ofiarą, pamiętajmy, że są podmioty i specjaliści, którzy nam pomogą. Musimy jednak poinformować ich o zdarzeniu, aby mogli zacząć działać. 

Nasza aktywność i współpraca pozwoli również ochronić innych użytkowników. W jaki sposób? 

Dzięki informacjom, jakie przekażemy odpowiednim organom, możliwe będzie opracowanie i wydanie specjalnego ostrzeżenia o najnowszych działaniach cyberprzestępców. To pozwoli zwiększyć czujność i zwrócić uwagę na istniejący problem związany z kradzieżą tożsamości. 

Czytaj też

Zmień hasło

Warto mieć na uwadze, że kradzież tożsamości często wiąże się z wyciekiem danych lub zhakowaniem konta. Nie zawsze jednak mamy pewność, skąd przestępcy pozyskali informacje na nasz temat. W takim przypadku warto kierować się ostrożnością i zmienić hasła do kont, których może dotyczyć problem. 

Jeśli podejmujemy taki krok, pamiętajmy, że hasło musi być silne. Co to oznacza? Najlepiej, żeby składało się z ciągu cyfr, liter, znaków specjalnych. Warto także włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, gdy tylko istnieje taka możliwość. To zwiększy bezpieczeństwo naszych kont. 

A już za tydzień w #CyberMagazynie kilka praktycznych porad co możemy zrobić, aby zapobiec kradzieży tożsamości.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama