Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Do 500 tys. euro dla państw UE na wzmocnienie i utrzymanie poziomu cyberbezpieczeństwa

Fot. Pixabat

Rusza pilotaż Funduszu Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa ENISA. W ramach programu, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o dofinansowanie do 500 tys. euro na wzmocnienie i utrzymanie poziomu cyberbezpieczeństwa swojego kraju.

Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa ENISA tj. Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ma zapewnić wsparcie państwom członkowskim w perspektywie krótkoterminowej. Ma to być jednocześnie test dla procedur przyznawania środków finansowych z Funduszu. Ma też służyć temu, aby państwa UE zaznajomiły się z funkcjonowaniem mechanizmów finansowania.

Czytaj też

Na co zostaną przeznaczone środki?

Państwa UE będą mogły przeznaczyć otrzymane środki na działania przygotowawcze lub po zaistnieniu incydentu. Ma to przyczynić się do budowy zdolności i gotowości w zakresie cyberodporności, a także zwiększenia ochrony sieci i systemów informatycznych, zgodnie z założeniami dyrektywy NIS. To również np. testowanie infrastruktury, ocena zagrożeń, wsparcie techniczne przy obsłudze i zarządzaniu incydentami.

9 marca 2022 r. rozpoczęto pracę nad powołaniem nowego funduszu, który będzie działać na podstawie art. 6 i 7 Aktu o cyberbezpieczeństwie (Cybersecurity Act).

Za wsparcie oraz obsługę Funduszu odpowiadać będzie Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Środki z Funduszu będą przekazywane na podstawie złożonych przez państwa członkowskie wniosków. Składanie ofert rusza 19 sierpnia 2022 r.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/NB

Komentarze