Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberwojna trwa. Zaatakowany Transnieft i rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych

Autor. Mika Baumeister/ Unsplash

Nie ustają cyberataki na rosyjską infrastrukturę cyfrową w odwecie za inwazję na Ukrainę. Tym razem hakerzy doprowadzili do wycieku maili z państwowego przedsiębiorstwa Transnieft oraz włamali się do witryny Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych tego kraju.

Reklama

Tym razem celem hakerów stał się Transnieft - rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe odpowiedzialne za krajowe sieci ropociągów z siedzibą w Moskwie. To największa tego typu firma na świecie, która operuje 70 tys. ropociągów i transportuje 80 proc. ropy produkowanej w Rosji.

Reklama

Jak czytamy w tweecie opublikowanym przez Emmę Best z NatSecGeek: „DDoSecrets udostępniło 79 gigabajtów wiadomości e-mail od Omegi, działu badawczo-rozwojowego Transnieft, rosyjskiej kontrolowanej przez państwo firmy rurociągowej, obecnie objętej sankcjami".

Hakerzy ujawnili 79 GB wewnętrznych maili kontrolowanej przez państwo rosyjskiej firmy rurociągowej Transnieft i przekazali je dziennikarzowi organizacji non-profit DDoSecrets. W wiadomościach były m.in. informacje o skutkach sankcji nałożonych na Rosję. Hakerzy sarkastycznie zadedykowali wyciek Hillary Clinton, która podczas ostatniego wywiadu dla MSNBC wezwała Anonymous do prowadzenia cyberataków wymierzonych w Rosję.

Reklama

Czytaj też

Przechwycone treści zamieściła Distributed Denial of Secrets, w skrócie DDoSecrets, strona informująca o wyciekach wiadomości, która została założona w 2018 roku. Grupa publikowała już dane dotyczące rosyjskich oligarchów, grup faszystowskich, firm-przykrywek, rajów podatkowych i bankowości na Kajmanach.

O kolejnym cyberataku o charakterze proukraińskim poinformowała agencja Nexta na swoim profilu na Twitterze: „Włamano się na stronę rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych i rozpowszechniano informacje o trwającej na Ukrainie wojnie. Wkrótce potem stała się niedostępna".

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama