Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberpolicja zacieśnia współpracę z NASK

Autor. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/cbzc.policja.gov.pl

Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podpisały porozumienie, na mocy którego wzmocnią współpracę dotyczącą zwalczania cyberprzestępczości.

Reklama

29 września w siedzibie Państwowego Instytutu Badawczego NASK doszło do podpisania umowy dotyczącej współpracy NASK i CBZC. Dokument podpisał Wojciech Pawlak (dyrektor instytutu) oraz nadinspektor Adam Cieślak (komendant cyberpolicji).

Reklama

„(...) Mamy za sobą wiele wspólnych projektów i przedsięwzięć, które zostały zrealizowane w ostatnich latach. Wierzę w kontynuację i umocnienie naszej współpracy na poziomie międzyludzkim oraz instytucjonalnym" – podkreślił Wojciech Pawlak, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Czytaj też

Nowy rozdział

Porozumienie pomiędzy wspomnianymi instytucjami to zapowiedź kontynuacji współpracy, która trwa od momentu powstania CBZC. Jak czytamy na stronie Biura, funkcjonariusze tej jednostki byli już wcześniej zaangażowani we współpracę z NASK.

Reklama

„Pracownicy CBZC byli współautorami wielu publikacji realizowanych przez NASK, współprowadzili webinary, przekazywali dane statystyczne i angażowali się w wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym" – czytamy.

Efektem współpracy jest również dokument o nazwie „Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online". Na temat tej publikacji szeroko pisaliśmy w tym miejscu.

„(...) Bardzo doceniam wysokie kompetencje pracowników NASK w zakresie wykorzystania nowych technologii i rozwiązań poprawiających użytkowanie internetu. Liczymy na to, że będziemy mogli wzajemnie dzielić się wiedzą i korzystać z dobrych praktyk w rozpoznawaniu nowych trenów dotyczących zagrożeń w sieci internetowej (...)" – powiedział komendant CBZC, nadinspektor Adam Cieślak.

Czytaj też

Współpraca w praktyce

W porozumieniu zawarte są także punkty dotyczące zakresu współpracy obu instytucji. Wśród nich możemy przeczytać o:

  • wymianie informacji dotyczącej sposobów działania przestępców;
  • nieodpłatnym użyczeniu technologii informatycznych, które mają wspomagać pracę funkcjonariuszy CBZC;
  • wspólnej realizacji przedsięwzięć dotyczących zwalczania cyberprzestępczości;
  • zaangażowaniu we wspólne działania edukacyjne, profilaktyczne oraz informacyjne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama