Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Certyfikaty w cyberbezpieczeństwie. Czy i jakie mają znaczenie?

Czy i jakie certyfikaty cyberbezpieczeństwa warto robić?
Czy i jakie certyfikaty cyberbezpieczeństwa warto robić?
Autor. Christina @ wocintechchat.com/ Unsplash

Obszar cyberbezpieczeństwa nieustannie ewoluuje, zmianie ulega krajobraz zagrożeń, a postęp technologiczny kształtuje naszą rzeczywistość. Za przykład może posłużyć dokonująca się – praktycznie na naszych oczach - rewolucja sztucznej inteligencji. Jak w takiej sytuacji upewnić się, że wiedza i umiejętności osób odpowiedzialnych za ochronę naszych danych są na odpowiednim poziomie?

Reklama

Branża IT zmienia się bardzo szybko, wymagając od pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem gotowości do ciągłego rozwoju. Istotne jest, aby angażowali się w ciągłe kształcenie i rozwój umiejętności, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami.

Reklama

Certyfikaty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa mają za zadanie pełnić rolę narzędzia potwierdzającego kwalifikacje i umiejętności profesjonalistów. Są często przyznawane po ukończeniu specjalistycznych kursów, szkoleń lub egzaminów, potwierdzając, że dana osoba zdobyła konkretne umiejętności i wiedzę z zakresu ochrony przed zagrożeniami. Czy certyfikaty spełniają swoją funkcję? Jak ich posiadanie oceniają pracownicy i pracodawcy?

Czytaj też

Korzyści wynikające z posiadania certyfikatu

Raport „IT Skills and Salary” opublikowany przez organizację Skillsoft dostarcza wiele interesujących danych na temat korzyści płynących z posiadania certyfikatów.

Reklama

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że aż 91 proc. pracowników branży IT może pochwalić się przynajmniej jednym certyfikatem. Większość ankietowanych uważa, że posiadanie certyfikatu miało pozytywny wpływ na ich karierę – 56 proc. respondentów twierdzi, że poprawie uległa jakość ich pracy, 41 proc. odczuwa większe zaangażowanie w powierzone obowiązki, 36 proc. szybciej wykonuje przypisane zadania, 19 proc. otrzymało podwyżkę, 18 proc. nową pracę, a 17 proc. - zostało awansowanych. Jedynie 17 proc. badanych nie zauważyło żadnej zmiany.

Z innego badania „ISC2 Cybersecurity Workforce Study 2022” wynika, że 96 proc. pracowników obszaru cyberbezpieczeństwa posiada przynajmniej jeden certyfikat. Głównym motywatorem do zdobycia certyfikatu jest dla pracowników pragnienie rozwoju swoich umiejętności (64 proc.), chęć bycia na bieżąco z najnowszymi trendami w branży (53 proc.), a także zamiłowanie do wyzwań i zdobywania kolejnych osiągnięć (42 proc.).

Większość ankietowanych pracowników (60 proc.) jest zdania, że certyfikaty są bardziej istotne na wcześniejszym etapie kariery, a wraz ze wzrostem doświadczenia, ich znaczenie spada. Dodatkowo, 37 proc. badanych twierdzi, że w przeszłości zdobycie certyfikatu było trudniejsze niż obecnie.

Czytaj też

Znaczenie certyfikatów dla pracodawców

Ponad 96 proc. menedżerów IT uważa, że certyfikowani pracownicy dodają wartości ich organizacji. 45 proc. przypisuje certyfikatom zasługi za wzrost produktywności specjalistów, a 44 proc. twierdzi, że certyfikowany personel pozwala im lepiej zaadresować potrzeby klientów. W raporcie „Cybersecurity skills gaps” autorstwa firmy Fortinet znajdziemy informacje, że 90 proc. osób na stanowiskach kierowniczych preferuje zatrudnienie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa posiadających branżowe certyfikaty.

Czytaj też

Czy to się opłaca?

Zdobycie i utrzymywanie certyfikatów z obszaru cyberbezpieczeństwa to zazwyczaj niemały wydatek: samo podejście do egzaminu potrafi kosztować kilkaset dolarów, a to dopiero początek – certyfikat często należy jeszcze utrzymać, co zazwyczaj wiąże się ze zbieraniem tzw. punktów CPE (continuing professional education), a także coroczną opłatą członkowską. Wiele osób może zastanawiać się czy taka inwestycja czasu i pieniędzy pozytywnie wpływa na zarobki. Według wcześnie wspomnianego raportu firmy Skillsoft, specjaliści posiadający certyfikaty z obszaru cyberbezpieczeństwa zarabiają średnio 72 444 dolarów rocznie, a osoby posiadające certyfikaty niezwiązane z cyberbezpieczeństwem – 64 311 dolarów.

W regionie EMEA najlepiej zarabiają specjaliści posiadający certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) – 104 863 dolarów rocznie. Na drugim miejscu w kategorii najlepiej płatnych certyfikatów uplasował się AWS Certified Solutions Architect — Professional (100 719 dolarów), podium zamyka natomiast Certified Information Security Manager (CISM) ze średnim wynagrodzeniem na poziomie 97 304 dolarów.

Czytaj też

Gwarant sukcesu?

Czy zdobywanie certyfikatów jest gwarantem sukcesu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa? Oczywiście, że nie. O tym czy przyniosą one konkretne korzyści decyduje wiele czynników, jak np. reputacja danego certyfikatu - nie wszystkie są sobie równe, niektóre cieszą się większym uznaniem i szacunkiem w branży niż inne, różnią się także tematyką i poziomem wysiłku wymaganego do przygotowania do egzaminu. Mimo że certyfikaty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są szeroko stosowane i mogą być wartościowym narzędziem w rozwoju zawodowym, nie brakuje również krytycznych głosów na ich temat.

Jednym z zarzutów jest fakt, że niektóre certyfikaty skupiają się bardzo mocno na wiedzy teoretycznej, zbyt często pomijając umiejętności praktyczne, które są kluczowym elementem w skutecznym rozwiązaniu rzeczywistych problemów bezpieczeństwa. Krytycy uważają również, że egzaminy certyfikacyjne zbyt często skupiają się na zdolnościach do zapamiętywania informacji, a nie na głębszym zrozumieniu zagadnień. Następną istotną kwestią jest dostępność – tak jak wspominałam wcześniej, niektóre certyfikaty są dostępne jedynie dla osób, które mogą sobie pozwolić na kosztowne kursy, materiały szkoleniowe czy opłaty egzaminacyjne, co może tworzyć nierówności w dostępie do certyfikacji i korzyści z nich wynikających.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama