Cyberbezpieczeństwo
#CyberMagazyn: Jak kraje nordyckie chcą zabezpieczać cyberprzestrzeń?
Kraje nordyckie zacieśniają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, która jest koordynowana głównie przez międzypaństwową agencję NORDEFCO. Jej celem jest wzmocnienie cyfrowej obrony regionu. Czy takie podejście może stanowić wzór dla innych krajów, które również stoją w obliczu podobnych wyzwań? Jak kraje nordyckie walczą z zagrożeniami w cyberprzestrzeni?
Region nordycki jest znany z wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego i cyfrowego, państwa te są coraz bardziej świadome rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni.
W ostatnich latach kraje Północy zdecydowały się na zacieśnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa za pośrednictwem międzypaństwowej agencji NORDEFCO. To organ koordynujący, którego celem jest nie tylko analiza zagrożeń, ale również dostarczanie konkretnych rozwiązań technicznych, które mogą pomóc wzmocnić cyfrową obronę regionu.
Wzrost liczby i intensywności cyberataków, które dotyczą zarówno prywatnych organizacji, firm, jak i instytucji państwowych jest jednym z głównych powodów dla których kraje nordyckie zdecydowały się na takie działania.
Czytaj też
Czy powinniśmy obserwować ich działania?
Zacieśnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa jest postrzegane jako bardzo potrzebny krok. Jednak - pomimo tych działań - pozostaje pytanie: czy kraje nordyckie są na właściwej ścieżce do zabezpieczenia swoich społeczeństw na przyszłość? Czy ich strategia może stanowić model do naśladowania dla innych krajów, które również stoją w obliczu rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni?
Państwa nordyckie, dzięki swojej proaktywnej postawie wobec zagrożeń w cyberprzestrzeni, wydają się być na dobrej drodze do zabezpieczenia swoich społeczeństw na przyszłość. Ich podejście, które obejmuje zarówno rozwój technologiczny, jak i edukację społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa jest godne uwagi. Państwa Europy północnej od wielu lat inwestują w edukację i szkolenia, co jest kluczowe dla zwiększenia świadomości społecznej na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni i sposobów ich zwalczania. Wiedza o tym co dzieje się w sieci i jak reagować na niepożądane działania jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa na poziomie indywidualnym, ale także dla zabezpieczenia kluczowych infrastruktur i systemów.
Czy jednak strategia krajów nordyckich może stanowić model do naśladowania dla innych krajów? To zależy od wielu czynników. Kraje nordyckie są znane z wysokiego poziomu rozwoju technologicznego i cyfrowego, co znacznie ułatwia im implementację tak zaawansowanych strategii.
Inne gospodarki mogą nie dysponować takimi samymi zasobami lub kompetencjami. Niezależnie od tych wyzwań możemy zauważyć, że podejście krajów nordyckich oferuje wiele wartościowych lekcji, chociażby dla Polski. Przede wszystkim pokazuje, że cyberbezpieczeństwo wymaga zintegrowanego podejścia. Pokazuje również, że współpraca międzynarodowa może być kluczowa dla skutecznego zarządzania cyberzagrożeniami. Nie każdy kraj może być w stanie naśladować model krajów nordyckich w całości, ale wiele elementów tej strategii może być adaptowanych i zastosowanych w praktyce.
Czytaj też
Jak wojna na Ukrainie zwiększyła zagrożenia w cyberprzestrzeni?
Kraje nordyckie zwracają dużą uwagę na zagrożenia w sieci, ponieważ jest to nieodłączna część utrzymania ich zaawansowanego społeczeństwa i gospodarki. Zrozumienie, że destabilizacja wirtualnego świata może przekładać się na realne skutki ekonomiczne sprawia, że cyberbezpieczeństwo staje się jednym z filarów utrzymania stabilności gospodarczej w regionie nordyckim. Wszystkie państwa regionu po lutym 2022 roku odnotowały wzrost liczby i intensywności cyberataków i dotyczą one zarówno prywatnych organizacji i firm, jak i instytucji państwowych.
Decyzja Finlandii i Szwecji dotycząca NATO zainicjowała dynamiczny rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w północnej części Europy. Finlandia planuje wydać około 800 mln euro na modernizację infrastruktury cyberobrony, podczas gdy Szwecja zadeklarowała się zainwestować 1,2 miliarda euro na wzmocnienie cyberobrony w latach 2023–2030.
Bardzo ważnym przykładem w kwestii nordyckiego cyberbezpieczeństwa jest współpraca w ramach Rady Nordyckiej, która włącza się aktywnie w promowanie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa między państwami nordyckimi, wobec cyberataków i napięć regionalnych spowodowanych wojną Rosji z Ukrainą.
Zauważalna jest również świadomość państw nordyckich, że to co dzieje się w internecie ma znaczenie nie tylko dla samego bezpieczeństwa, ale także dla pełnego wykorzystania potencjału nordyckich innowacji w tej dziedzinie. Inwestycje w szkolenia specjalistyczne, większą świadomość i przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa są kluczowe dla zabezpieczenia społeczeństw nordyckich na przyszłość. Państwa nordyckie cały czas zdają sobie sprawę z konieczności wspólnego podejścia i strategicznego myślenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Co przyniesie przyszłość?
Strategia cyberbezpieczeństwa krajów nordyckich ewoluuje wobec rosnących zagrożeń. Rada Nordycka dąży do pogłębienia regionalnej współpracy. Grupa, która pełni funkcję forum dla współpracy pan-nordyckiej, jest gotowa służyć jako kanał do rozmów między państwami, które chcą badać rozwój wspólnych rozwiązań obrony cybernetycznej, a w długim okresie - możliwej wspólnej regionalnej strategii.
Wojna na Ukrainie wywołała stały wzrost liczby cyberataków na cele przemysłowe i wojskowe w regionie nordyckim. Zwiększenie liczby incydentów podkreśla natomiast coraz większe zapotrzebowanie na stworzenie wspólnej, międzypaństwowej strategii.
Rosja i Chiny są uważane za największe zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa w regionie nordyckim. Władze Moskwy są znane z prowadzenia strategicznego i politycznego szpiegostwa, podczas gdy Chiny są głównie skoncentrowane na szpiegostwie komercyjnym, koncentrując się na sektorach i technologiach o strategicznym znaczeniu dla krajowych polityk przemysłowych i rozwoju gospodarczego. Jeśli w najbliższym czasie wojna na Ukrainie się skończy, to możliwym jest, iż Rosja i Chiny będą chciały wykorzystać swoje zdolności cybernetyczne do wpływania na region nordycki.
Wzrost napięć geopolitycznych, zwłaszcza między Rosją a Norwegią oraz Chinami a Szwecją może wpływać na potencjalną chęć atakowania poszczególnych krajów nordyckich. W długiej perspektywie czasu wspólna strategia ma na celu zwiększenie wymiany informacji między krajami, co da im większą zdolność do obrony przed cyberzagrożeniami.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany