Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Są nowe dane ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy komunikat dot. zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Jak wczoraj wyglądała sytuacja w polskiej cyberprzestrzeni?
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy komunikat dot. zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Jak wczoraj wyglądała sytuacja w polskiej cyberprzestrzeni?
Autor. Thomas Jensen/Unsplash

W najnowszym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie zagrożeń w cyberprzestrzeni ponownie można zauważyć wzrost liczby zgłoszeń. Wskaźnik ten przekroczył próg 2 tysięcy. Spadła za to liczba potwierdzonych incydentów.

Po ostatnich cyberatakach w Polsce, resort cyfryzacji zaczął publikować codzienne komunikaty o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w poniedziałek 3 czerwca zgłoszonych zostało 1790 zagrożeń, zaś 4 czerwca – 1934.

Czytaj też

Reklama

Ponad 2 tys. zgłoszeń zagrożeń

Opublikowany w czwartek komunikat Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczący danych ze środy 5 czerwca, wskazuje na utrzymanie się trendu wzrostowego w zgłoszeniach. Zespół CSIRT NASK otrzymał ich bowiem 2303, co jest pierwszym przypadkiem przekroczenia progu 2 tysięcy zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w zakresie potwierdzonych incydentów – odnotowano tu lekki spadek, z 364 do 329 przypadków. Z drugiej strony, w górę poszła liczba incydentów w podmiotach publicznych – z 17 we wtorek do 22 w środę.

Czytaj też

Reklama

Mniej domen na liście ostrzeżeń

Jak natomiast wyglądała sytuacja z listą ostrzeżeń? Okazuje się, że liczba domen wpisanych na nią przez CERT Polska także spadła – we wtorek było to 329 stron, zaś w środę już 286. Na listę trafiają domeny, które służą do wyłudzania danych internautów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama