Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo coraz większym problemem dla firm. Będzie je kosztować ponad 170 mld dolarów

Fot. Joseph Eddins/Defence.gov/Domena publiczna
Fot. Joseph Eddins/Defence.gov/Domena publiczna

Cyberprzestępczość kosztuje firmy 2,9 miliona dolarów na minutę. Duże przedsiębiorstwa tracą 25 dolarów na minutę w wyniku naruszeń danych. Według badań IBM, znalezienie i powstrzymanie przeciętnego cyberataku zajmuje 280 dni i kosztuje firmę 3,86 miliona dolarów.

Coraz bardziej wyrafinowane taktyki cyberprzestępców wciąż zakłócają funkcjonowanie firm. W 2020 roku wydały one ponad 123 miliardy dolarów na bezpieczeństwo, a według prognoz, kwota ta wzrośnie do 170,4 miliarda dolarów w 2022 roku.

Bezpieczeństwo pogorszyły pandemia i praca zdalna

Hakerom nadal udaje się stosunkowo łatwo i regularnie łamać dostęp do danych i systemów informatycznych firm. Dzieje się tak, ponieważ organizacjom nadal brakuje świadomości cyberbezpieczeństwa i stosują złe praktyki, co sprawia, że dane nie są chronione i podatne na kradzież i naruszenia.

Problem ten dodatkowo się pogłębił przez obsługę zdalnej siły roboczej, lukę w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz rozwój urządzeń połączonych i Internetu Rzeczy (IoT), które są szczególnie podatne na cyberataki.

Czytaj też

Swoją cegiełkę dodała pandemia COVID-19, która w dużym stopniu wpłynęła na cyberbezpieczeństwo. Według międzynarodowej firmy prawniczej Reed Smith w marcu 2020 r. liczba oszustw internetowych wzrosła o ponad 400 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Google ujawnił, że każdego dnia blokuje ponad 18 milionów phishingowych wiadomości e-mail, związanych z COVID-19.

Te dane pokazują, jak duże są wyzwania cyberbezpieczeństwa i jak wiele typowych błędów popełniają przedsiębiorstwa. Do najczęstszych należy pozostawianie danych bez ochrony i używanie słabych haseł, które narażają je na cyberataki. Firmy muszą wdrażać procesy szkoleniowe, które budują świadomość, prewencję i najlepsze praktyki w ich kulturze.

Nie jest dobrze. Stan cyberbezpieczeństwa na świecie

Najnowsze statystyki dotyczące cyberbezpieczeństwa pokazują kluczowe zagrożenia, z którymi borykają się organizacje oraz  sposoby naruszeń danych, najczęstsze rodzaje cyberataków i poziom wydatków na ochronę organizacji.

Według badań RiskBased Security w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. naruszenia spowodowały ujawnienie 36 miliardów danych. Mimo to liczba publicznie zgłoszonych naruszeń spadła o 51 proc. w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Wykorzystanie złośliwego oprogramowania wzrosło o 358 proc. do 2020 roku, a oprogramowania ransomware zwiększyło się o 435 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, wynika z badania przeprowadzonego przez Deep Instinct. Tylko w lipcu 2020 r. odnotowano wzrost szkodliwej aktywności o 653 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r.

Czytaj też

Według raportu US Healthcare Cybersecurity Market 2020, ponad 90 proc. organizacji opieki zdrowotnej doznało co najmniej jednego naruszenia cyberbezpieczeństwa w ciągu ostatnich trzech lat.

Rośnie wielkość branży i koszt cyberbezpieczeństwa

Z danych Brand Essence Research wynika, że globalny rynek cyberbezpieczeństwa do 2027 r. będzie wyceniany na 403 miliardy dolarów, a skumulowana roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie 12,5 proc.. Firma twierdzi, że rynek cyberbezpieczeństwa wart był w 2020 roku 176,5 miliarda dolarów.

Według raportu IBM Cost of a Data Breach, Stany Zjednoczone mają najwyższe na świecie koszty naruszenia danych, ze średnim kosztem ataku wynoszącym 8,6 miliona dolarów. Zespół Digital Shadows Photon Research ujawnił, że ponad 15 miliardów danych uwierzytelniających ze 100 tys. naruszeń danych było dostępnych w Darknecie. Obejmowało to parowanie hasła i nazwy użytkownika do usług strumieniowego przesyłania muzyki, bankowości internetowej i kont mediów społecznościowych.

Dodatkowo firma Verizon z 2020 r. wykazała, że 70 proc. naruszeń było spowodowanych przez osoby z zewnątrz firmy, 45 proc. dotyczyło hakerów, 86 proc. ataków była motywowana finansami, 17 proc. dotyczyło jakiejś formy złośliwego oprogramowania, a 22 proc. phishingu lub socjotechniki.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze