Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na kontrahenta brytyjskiej służby zdrowia. Problem z karetkami i rejestracją wizyt

ambulance uk
Autor. MANHATTAN RESEARCH INC (MANHATTAN RESEARCH INC/Wikimedia Commons/CC2.0

Cyberatak na kontrahenta brytyjskiej publicznej służby zdrowia – NHS – opóźnia wyjazdy karetek do pacjentów oraz rejestrację wizyt u lekarzy. Pierwszą złośliwą aktywność w sieci firmy Advanced wykryto w czwartek. Usuwanie jej skutków może potrwać jeszcze wiele dni.

Reklama

Cyberatak, który wykryto w czwartek, spowodował szkody utrudniające obsługę rejestracji wizyt lekarskich, przyjęć szpitalnych oraz dyspozycje wysyłki karetek do potrzebujących pomocy medycznej osób.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ofiarą działań hakerskich był jeden z podwykonawców usług zamawianych przez NHS – firma Advanced, która obsługuje numer alarmowy NHS 111 zarezerwowany dla udzielania pomocy i porad w razie nagłych przypadków.

NHS próbowało zmniejszyć rangę swoich kłopotów?

Serwis Infosecurity Magazine podaje, że NHS próbowało znacząco zmniejszyć rangę problemów spowodowanych przez cyberatak na firmę Advanced, twierdząc m.in., że pod 111 wciąż można się dodzwonić.

W rzeczywistości jednak usługa była niedostępna dla pacjentów w wielu regionach Anglii i Szkocji, powodując problemy nie tylko z wysyłką karetek do osób potrzebujących pomocy, ale też z rejestracją wizyt lekarskich i hospitalizacji.

Czy to ransomware?

Obecnie o spowodowanie incydentu podejrzewa się hakerów działających z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware). Jak twierdzi firma Advanced, szkody dotyczą jedynie niewielkiej liczby serwerów spółki.

Czytaj też

Eksperci cytowani przez media zwracają jednak uwagę, że incydent ten stawia pytania, na które muszą zostać udzielone odpowiedzi – np. o bezpieczeństwo danych pacjentów NHS, do których dostęp mają podwykonawcy usług tacy, jak Advanced.

Cytowani przez dziennik "Guardian" specjaliści wskazują, że usuwanie skutków incydentu może potrwać jeszcze wiele dni.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze