Reklama

Cyberbezpieczeństwo

ChatGPT. Generator cyberzagrożeń, ale i cyberbezpieczeństwa

cyber
Autor. Hardik Pandey/pixahive.com/CC0

Zastosowanie modelu językowego opartego na sztucznej inteligencji (AI) może być nie tylko źródłem innowacji mających na celu ułatwienie nam życia, ale również okazuje się być solidną porcją pomocy dla tych, którzy to życie chcą nam skutecznie uprzykrzyć.

Reklama

Z danych raportu przeprowadzonego przez BlackBerry wynika, że ponad połowa przebadanych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa (51%) obawia się, że ChatGPT stanie się narzędziem wykorzystywanym do cyberataków. Jeszcze większe ich grono (71%) uważa, że opisywana technologia będzie używana przez rządy niektórych państw do przeprowadzania ataków na inne kraje.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Długa lista zagrożeń

Lista zagrożeń wymienianych przez ekspertów w kontekście ChatuGPT jest dłuższa. Jak informuje portal Infosecurity, ich obawy dotyczą też wykorzystania AI do stworzenia złośliwego oprogramowania czy dezinformowania opinii społecznej. Według ekspertów narzędzie opracowane przez OpenAI może też posłużyć do tworzenia kampanii phishingowych.

Zdaniem Allana Liska, analityka Recorded Future, obawy ekspertów są w pewnym stopniu uzasadnione, ale dostrzega też, że – przynajmniej na ten moment – kampanie phishingowe przygotowywane przez cyberprzestępców są skonstruowane bardziej wiarygodnie i używają lepszych zabiegów socjotechnicznych, niż „kampanie" przygotowywane przez ChatGPT. Pytanie, czy taki stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, wszak technologia wciąż się uczy...

Czytaj też

Zwiększy się cyberbezpieczeństwo?

Informacji podanych przez Infosecurity Magazine nie można sprowadzić jedynie do negatywnych aspektów. Jak wskazuje opisywany raport, nie można zapomnieć o pozytywach działania ChatuGPT.

To właśnie to narzędzie może przyczynić się do usprawnienia prac nad skuteczniejszą cyberobroną. Dlaczego? Ponieważ sztuczna inteligencja może przetwarzać dane szybciej, a to wpływa na bardziej wydajne identyfikowanie zagrożeń.

Wiele wskazuje więc na to, że ChatGPT będzie kolejnym polem walki pomiędzy cyberprzestępcami, a tymi, którzy próbują ich powstrzymać.  

Wracając do opisywanego raportu warto dodać, że rozwój sztucznej inteligencji i świadomość potencjalnych ataków wykorzystujących to narzędzie spowodował, że 82% ankietowanych specjalistów IT zadeklarowało chęć inwestycji w cyberbezpieczeństwa oparte na AI w przeciągu dwóch najbliższych lat.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama