Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Biały Dom wciąż czeka na stałego doradcę ds. cyberbezpieczeństwa

Fot. Edoardo Cuoghi / Unsplash

Drenan Dudley została mianowana na stanowisko p.o. krajowego dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa USA. Natomiast Biały Dom wezwał do szybkiego głosowania nad kandydaturą Harry’ego Cokera na tę funkcję.

Biuro krajowego dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa (Office of the National Cyber Director) to agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, która odpowiada za doradzanie prezydentowi USA w sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem.

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, stanowisko krajowego dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa w Białym Domu zostało ustanowione przez Kongres w 2021 roku. Wakat na nim trwał de facto od lutego 2023 roku, kiedy to swoją dwuletnią misję skończył dotychczasowy National Cyber Director, Chris Inglis. Przez ten czas funkcję p.o. dyrektora pełniła Kemba Walden. Już w lipcu br. pisaliśmy, że to nie Walden, a Harry Coker będzie krajowym dyrektorem ds. cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Wezwanie Białego Domu

Teraz – jak informuje serwis CyberscoopBiały Dom wzywa Senat do szybkiego głosowania nad wyborem Harry’ego Cokera na nowego krajowego dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa. W tym czasie p.o. dyrektora będzie Drenan Dudley aż do czasu, kiedy Senat nie zatwierdzi Cokera jako docelowego kandydata na stanowisko NCD.

W wydanym oświadczeniu Dudley stwierdziła, że „jest zaszczycona” i „z niecierpliwością czeka na dalsze wdrażanie krajowej strategii cyberbezpieczeństwa i wspieranie ciągłych wysiłków administracji na rzecz budowania bezpiecznej i odpornej cyberprzestrzeni, która jest zgodna z ich wartościami”.

Dodała, że jest również wdzięczna Kemby Walden za dotychczasowe pełnienie tej funkcji, która odpowiadała w tym czasie m.in. za nadzorowanie planu wdrożenia krajowej strategii cyberbezpieczeństwa.

Data głosowania nad kandydaturą Harry’ego Cokera w Senacie nie jest jeszcze znana. Coker to urzędnik państwowy z 40-letnim stażem. W CIA (ang. Central Intelligence Agency) odpowiadał między innymi za włączenie informacji wywiadowczych typu open source do pracy agencji, a w latach 2017-2019 pełnił funkcję dyrektora wykonawczego NSA (ang. National Security Agency).

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze