Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Białoruska propaganda celuje w Polskę. Na co uważać?

Aleksander Łukaszenka - fot. Infopol.it
Aleksander Łukaszenka - fot. Infopol.it

Obecność grupy Wagnera na Białorusi jest wykorzystywana do działań propagandowych zarówno przez państwo Łukaszenki, jak i Rosję. Reżim celuje również w Polskę, przedstawiając ją jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na jakie narracje uważać?

Reklama

Trwająca wojna w Ukrainie to czas, kiedy nie tylko rosyjska, ale także białoruska propaganda aktywnie działa, by wprowadzać w błąd, wzbudzać wątpliwość w kwestii bezpieczeństwa oraz wywoływać niechęć względem Ukraińców, by inne państwa, a przede wszystkim społeczeństwa, nie były skłonne do pomocy.

Reklama

Wraz z pojawieniem się grupy Wagnera na Białorusi po tzw. buncie Prigożyna (zwanym też „puczem” ) z końcem czerwca br., działania propagandowe reżimu Łukaszenki, skierowane wobec Polski zintensyfikowały się.

Czytaj też

Propagandowe tezy Białorusi

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło uwagę na białoruski przekaz propagandowy. Pod lupę wzięło tylko okres między 21 a 25 lipca br. Analiza wskazała na kilka fałszywych tez rozpowszechnianych w ramach białoruskiej operacji dezinformacyjnej.

Reklama

Fałszywe twierdzenia wskazują między innymi, że „granice Białorusi są stale poddane prowokacjom NATO” czy że rzekomo Polska ma planować „dokonanie inwazji na terytorium Białorusi”.

Dodatkowo pojawiają się przekazy o rzekomych przygotowaniach przez Zachód (NATO) do destabilizacji Białorusi, co miałoby być „wstępem do inspirowanej przez Polskę zbrojnej napaści na terytorium Białorusi”.

Czytaj też

Wśród fałszywych narracji znalazły się również te wskazujące na: „polskie prowokacje wymierzone w Białoruś, które są motywowane roszczeniami terytorialnymi RP wobec Białorusi” czy o tym, że rzekomo Polska i NATO mają dążyć do „destabilizacji Białorusi i gromadzić wojska wzdłuż białoruskiej granicy”.

Grupa Wagnera na Białorusi

Dezinformacji w czasie wojny w Ukrainie, powiązanej bezpośrednio z Rosją i Białorusią poświęcony jest ostatni odcinek naszego programu YouTube "Pułapki sieci". Michał Górski rozmawiał o tym z Michałem Bruszewskim, ekspertem Defence24.

Rozmowa dotyczy także próby odpowiedzi na pytanie czy najemnicy stanowią zagrożenie dla Polski i w jaki sposób strona rosyjska może ich wykorzystywać do szerzenia dezinformacji w polskiej infosferze. Całość możecie obejrzeć tutaj .

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze