Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Białoruś i Chiny atakują w cyberprzestrzeni, ale i pod kątem dezinformacyjnym

Białoruś i Chiny atakują Polskę. "Zapominamy o ich roli"

„W Polsce zapominamy o roli Białorusi w procesie (dezinformacyjnym). Niestety, ale strona białoruska jest bardzo aktywna. Momentami wydaje się, że nawet bardziej aktywna, jeśli chodzi o polski rynek, oddziaływanie na Polaków niż strona rosyjska” - uważa Dr Michał Marek, ekspert ds. dezinformacji, kierownik Zespołu Analiz Zagrożeń Zewnętrznych w NASK. Jakie są również wpływy chińskie w Polsce?

Oczywistym graczem w cyberprzestrzeni, jak i pod kątem ingerencji wewnętrznej i zewnętrznej jest Rosja. Jednak pod kątem dezinformacyjnym jako poważne zagrożenie trzeba rozpatrywać także Białoruś i Chiny.

Czytaj też

Reklama

Białoruś dezinformacyjnym graczem

Dr Michał Marek, ekspert ds. dezinformacji, kierownik Zespołu Analiz Zagrożeń Zewnętrznych w NASK opowiada o wpływach chińskich i białoruskich w Polsce oraz o tym, jak atakują nas te państwa poprzez kampanie dezinformacyjne.

„W Polsce trochę zapominamy o roli Białorusi w procesie (dezinformacyjnym). Niestety, ale strona białoruska jest bardzo aktywna. Momentami wydaje się, że nawet bardziej aktywna, jeśli chodzi o polski rynek, oddziaływanie na Polaków niż nawet strona rosyjska” - uważa ekspert.

Czytaj też

Reklama

Chiny z pozytywną propagandą

W lutym br. opisywaliśmy kampanię Chin, która była realizowana przy pomocy serwisów internetowych. Celem była także Polska i oddziaływanie rządu w Pekinie poprzez szeroko zakrojoną operację informacyjną.

Czytaj też

Reklama

Działania Chin w sferze propagandowej

O działaniach Chin w sferze propagandowej przypomina również dr Michał Marek w rozmowie z nami. „Chiny nie są graczem, któremu Polska jest obojętna. Niewiele się w Polsce o tym mówi, ten temat jest jeszcze niezbadany, bądź jest badany w nieodpowiednim stopniu” - uważa.

Propaganda rosyjska i chińska zdecydowanie się od siebie różnią. „O ile Rosjanie stosują środki, które są bezpośrednią dezinformacją, to strona chińska działa w sposób bardziej podprogowy, delikatnie, poprzez pozytywną propagandę, kreując się na stronę, która dba o pokój, która odnosi same sukcesy na polu technologicznym, podbija kosmos i że są wspaniałym krajem” - ocenił w rozmowie z CyberDefence24.

NASK analizuje chińską propagandę

Jak informowaliśmy, od czerwca br. wprowadzono regularny monitoring chińskich narracji dezinformacyjnych w NASK w ramach prac Zespołu Analizy Zagrożeń Zewnętrznych.

„Zespół analityków w NASK dostrzega przejawy zaangażowania obywateli RP w promowanie chińskiej propagandy w naszej infosferze” - mówił wtedy Michał Marek.

Całość wypowiedzi znajdziecie w wideo poniżej.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama