Cyberbezpieczeństwo
Cyberatak na MSZ Portugalii
Resort spraw zagranicznych Portugalii padł ofiarą cyberataku. Hakerzy mogli wejść w posiadanie danych ważnych z perspektywy bezpieczeństwa narodowego - przekazał lizboński tygodnik „Sabado”.
Według tygodnika, jednym z efektów cyberataku jest brak dostępu portugalskich dyplomatów do swoich skrzynek mailowych. Jak utrzymuje "Sabado", pracownicy MSZ nie mogą korzystać z poczty elektronicznej już od piątku.
Dotychczas MSZ nie podał informacji dotyczących ataku informatycznego, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.
"Sabado" wskazuje, że w przeszłości portugalskie organy państwowe były celem licznych ataków hakerskich. Twierdzi, że większość z nich była przeprowadzana z obszaru Azji i Europy Wschodniej.
Atak informatyczny na MSZ zbiegł się w czasie z ogólnokrajowym paraliżem bankomatów oraz terminali płatniczych. Poszkodowanymi w piątkowe popołudnie były tysiące klientów robiących zakupy przed weekendem.
Część portugalskich komentatorów przypomina, że przed ponad tygodniem ofiarą hakerów padła mająca 5 mln klientów sieć telefonii komórkowej Vodafone Portugal. Skutki tego ataku, podczas którego nastąpiło też wstrzymanie usług telekomunikacyjnych służb ratowniczych, odczuwane były przez kilka dni.
W ocenie cytowanego przez tygodnik "Expresso" prof. Jose Tribolet z Wyższego Instytutu Technicznego (IST) za atakiem hakerskim na Vodafone Portugal stała prawdopodobnie Rosja.
Czytaj też
Atak(i) na Ukrainę
O cyberatak mówi się obecnie coraz więcej ze względu na sytuację, jaka ma miejsce na Ukrainie. Jak informowaliśmy, kraj ten musi zmagać się nie tylko z konwencjonalną agresją ze strony Rosji, ale także cyberoperacjami. W ostatnim czasie prowadzone są m.in. kampanie DDoS, które paraliżują np. rządowe witryny czy strony banków.
Eksperci ESET wskazują, że do wrogich działań wykorzystano nowe złośliwe oprogramowanie usuwające dane. Ich zdaniem zainstalowano je na setkach komputerów na Ukrainie, a incydent rozlał się także na inne kraje, m.in. Łotwę i Litwę.
SZP/PAP
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany