Cyberbezpieczeństwo
Apple wykryło poważne luki bezpieczeństwa w iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac
Apple poinformowało o wykryciu poważnych luk bezpieczeństwa w swoich sprzętach – iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac. Ich wykorzystanie przez hakerów może pozwolić na całkowite przejęcie kontroli nad atakowanym urządzeniem.
Agencja Associated Press zaznacza , że informacje przekazane przez Apple'a dotyczące podatności bezpieczeństwa w popularnych produktach tej firmy nie zyskały szerszej atencji poza grupą dziennikarzy zainteresowanych nowymi technologiami, co dziwi – ryzyko związane z wykorzystaniem luk jest bardzo poważne.
Jak groźne są luki w produktach Apple'a?
Według koncernu, cyberprzestępcy mogą wykorzystać podatności do przejęcia pełnej kontroli nad atakowanymi urządzeniami. W skrócie, może to pozwolić np. na podszycie się pod właściciela telefonu czy komputera.
Problemem dotknięte są urządzenia z linii iPhone 6S i nowsze, kilka modeli iPadów – w tym generacja pięciu tych tabletów i późniejsze, wszystkie modele iPada Pro, a także iPad Air 2. Jeśli chodzi o komputery, luki bezpieczeństwa dotyczą tych działających w oparciu o system Mac OS Monterey. Podatności dotyczą również niektórych modeli odtwarzaczy muzycznych iPod.
Czytaj też
Apple nie poinformowało, jak odkryte zostały luki bezpieczeństwa – wskazało jednak, że udział w ich wykryciu miał anonimowy badacz cyberbezpieczeństwa.
Podatności mogą służyć m.in. do atakowania Pegasusem
Agencja AP przypomina, że to właśnie z takich podatności bezpieczeństwa w smartfonach korzysta system szpiegowski Pegasus.
To, jak działa Pegasus opisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście . W CyberDefence24.pl informowaliśmy również na bieżąco o wszystkim , co związane z kwestiami nielegalnego wykorzystania tego systemu do inwigilacji polityków opozycji i sympatyzujących z kręgami opozycyjnymi prawników w Polsce.
Czytaj też
Pegasus, a także inne systemy szpiegowskie, opierają się na wykorzystaniu luk w oprogramowaniu systemowym smartfonów – to dzięki nim na telefonach ofiar może działać złośliwe oprogramowanie służące do aktywacji narzędzi szpiegowskich, często pozwalających na kompletną inwigilację niemal w czasie rzeczywistym.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany