Cyberbezpieczeństwo
Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Eksperci nadal bez pieniędzy
Środki z Funduszu Cyberbezpieczeństwa nadal nie zostały wypłacone ekspertom cyberbezpieczeństwa w administracji i służbach za ten rok - wynika z naszych informacji. Resort cyfryzacji wyjaśnia, na jakim etapie jest sprawa.
Na podstawie ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa przyznawany jest dodatek do wynagrodzenia za pracę dla pracowników, funkcjonariuszy czy żołnierzy, zwany świadczeniem teleinformatycznym, którzy realizują zadania w takich instytucjach jak m.in. ABW, Agencja Wywiadu, CBA, SKW, CBA, Straż Graniczna, Policja.
Jak informowaliśmy jako pierwsi na łamach CyberDefence24, w uwagach zgłoszonych do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa znalazły się sugestie MSWiA, które oczekuje, by Funduszem Cyberbezpieczeństwa i tzw. świadczeniem teleinformatycznym była objęta także Państwowa Straż Pożarna (poza tym w projekcie pojawił się już wcześniej przepisy dotyczące pracowników UODO czy KAS).
Czytaj też
Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Zainteresowani wciąż czekają
Postanowiliśmy wobec tego zapytać czy środki z Funduszu Cyberbezpieczeństwa - tak hucznie ogłaszane na wielu konferencjach prasowych - zostały za ten rok rozdysponowane. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od cyberpolicji i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (które między innymi są objęte świadczeniem teleinformatycznym), ale Ministerstwo Cyfryzacji na nasze pytanie czy pieniądze z Funduszu zostały już rozdyponowane samo przyznaje: „Nie, proces zawierania umów o udzielenie wsparcia ze środków Funduszu Cyberbezpieczeństwa na 2024 r. jest w toku”.
Czytaj też
Jak się dowiedzieliśmy, „z uwagi na trwający proces zawierania umów z beneficjentami funduszu, nie wszystkie środki zostały wydatkowane w 2024 roku”.
Resort zakłada, że środki na wypłatę świadczeń teleinformatycznych na ten rok zostaną rozdysponowane do końca bieżącego roku.
Przypomnijmy, że beneficjeci Funduszu Cyberbezpieczeństwa mieli czas do 31 sierpnia br., by składać wnioski o wsparcie z Funduszu na 2025 rok. Z tego 250 mln zł (o 150 proc. więcej) miałoby pochodzić z budżetu państwa.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
specjalista_RON
Mamy grudzień 2024 r. Brak dodatków od około 4-ech miesięcy. Co dalej?