Reklama

Armia i Służby

Ciemna strona internetu (Exatel Security Day 2017)

Fot. Namecoin / Flickr / domena publiczna
Fot. Namecoin / Flickr / domena publiczna

Druga edycja Exatel Security Day obfitowała w ciekawe oraz intrygujące dla znawców i sympatyków cyber tematy. Jedną z bardziej interesujących prelekcji pierwszego dnia dotyczyła tematu „Na zwiady w darknecie: co motywuje hakerów, ich metody i cele”.

Temat internetu, do którego lepiej nie wchodzić, czyli darknetu, przybliżyli licznie zebranym uczestnikom Exatel Security Day: Luca Doan, Cyber Threat Intelligence Specialist / Sales Engineer, OWL Cybersecurity oraz Andrew Lewman, Vice President of OWL Cybersecurity.  

Darknet, czyli inaczej ciemna sieć, zwany jest też Hidden Services, czyli ukryte usługi lub Deep Web, co oznacza mniej więcej „Głęboki internet” i jest to zdaniem mówców ta gorsza strona anonimowości. Darknet kryje w sobie wszystko to, co zabronione jest w legalnym internecie. Jest tu niestety dziecięca pornografia, podręczniki dla hakerów, instrukcje na produkcję narkotyków domowymi sposobami oraz fora dla terrorystów, a także dla neonazistów.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo procesów społeczno-politycznych (Exatel Security Day 2017)

Zdaniem Luki Doana i Andrew Lewmana, Deep Web to miejsce, do którego trafają niestety najgorsze rzeczy jakie ludzie robią w internecie. W związku z tym niemożliwe jest dostanie się do niego poprzez Google bądź inne wyszukiwarki. Internauci, którzy decydują się na korzystanie z darknetu, świadomie instalują niezbędne do tego oprogramowanie z intencjami szukania tam treści zakazanych oraz nielegalnych. Symbol darknetu, to Hidden Wiki (Ukryta Wikipedia), która zawiera hasła dotyczące treści, które można tam znaleźć.

Reklama

Komentarze

    Reklama