Strona główna
Brytyjski przemysł jądrowy z nową strategię cyberbezpieczeństwa
Departament Energii, Biznesu i Strategii Przemysłowej w Wielkiej Brytanii (Department for Business, Energy and Industrial Strategy in the UK) wydał nowy dokument strategiczny, Civil Nuclear Cyber Security Strategy. Ma to ułatwić stworzenie skutecznego systemu cyberobrony.
Nowa strategia opracowana przez specjalistów z BEIS (Business, Energy and Industrial Strategy) ma w istotny sposób pomóc w zapewnieniu Wielkiej Brytanii bezpiecznego i odpornego na cyberataki systemu energetycznego. Ma także zapewnić, że sektor jądrowy jest w stanie bronić się przed cyberatakami oraz, że będzie odporny na dynamicznie zmieniającą się sytuację wobec zagrożeń cybernetycznych.
Strategia cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, która liczy sobie 25 stron opisuje i wskazuje sposoby oraz narzędzia, które pozwolą na eliminację zagrożeń stwarzanych przez wielu potencjalnych cyberprzestępców, w tym terrorystów, haktywistów, przestępców oraz wywiady obcych krajów. Brytyjski resort Energii, Biznesu i Strategii Przemysłowej obawia się, że podczas ewentualnego cyberataku, mogłoby dojść do zakłóceń funkcjonowania państwa poprzez przerwanie produkcji energii elektrycznej. Istnieje również ryzyko, że w niepowołane ręce trafiłyby poufne informacje państwowe.
Czytaj także: Rosjanie testują nową cyberbroń na Ukrainie
Nowa strategia brytyjskiego rządu jest konieczna, ponieważ w prowadzeniu elektrowni jądrowych wciąż dużą rolę odgrywają urządzenia starego typu, które opracowane zostały zanim pojawiły się internetowe cyberzagrożenia. Stąd uważa się, że stare komputery sterujące przemysłem jądrowym są niebezpieczne z uwagi na brak zabezpieczenia przed cyberatakami.
Obecnie w Wielkiej Brytanii przemysł jądrowy wytwarza około 18 proc. energii i rząd planuje zwiększyć ten udział z uwagi na duże zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla. W związku z tym planowana jest budowa nowych elektrowni jądrowych, a co za tym idzie, rośnie szansa cyberataków.