Reklama

Biznes i Finanse

Zorganizowany atak ransomware na hiszpańskie przedsiębiorstwa

fot. 9sdworld / pixabay
fot. 9sdworld / pixabay

Hiszpańska rozgłośnia radiowa została zaatakowana potwierdziło hiszpańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego oraz sami poszkodowani. Media donoszą również o innych poszkodowanych przedsiębiorstwach.

Do ataku doszło w zeszły poniedziałek. Pomimo, że udało się zakłócić pracę lokalnych transmisji to jednak działania cyberprzestępców nie wpłynęły na ogólnokrajową produkcję potwierdziło radio Cadena SER, które prowadzi sieć stacji lokalnych i wiejskich. „Zalecono nam, aby nie pracować na naszych komputerach w środowisku sieciowym” - powiedział anonimowy pracownik stacji w komentarzu do sprawy dla londyńskiego Reutersa.

Jak przypomina komentujący sprawę Reuters, tego typu atak zazwyczaj jest ukierunkowany tak aby zablokować system komputerowy, do momentu aż ofiara nie zdecyduje się przesłać płatności do hakera – zazwyczaj w formie kryptowalut.

„Ten rodzaj ataku występuje dość często. W 2016 roku Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa (Instituto Nacional de Ciberseguridad – przy. red.) odnotował około 2100 podobnych incydentów” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

„Cześć Everis, twoje systemy zostały zhakowane i zaszyfrowane” taką wiadomość mieli otrzymać pracownicy hiszpańskiej firmy technologicznej Everis, o czym donosi madrycki El Confidencial. Dziennik informuje również, że atakiem zostały dotknięte liczne przedsiębiorstwa. Everis miała przekazać informację o ataku swoim pracownikom oraz odesłać ich do domu „Mamy do czynienia z ogromnym atakiem wirusów na sieć Everis” – przytacza fragment komunikatu firmy El Confedential. Dziennik donosi, że ofiarami ataku padły również inne rozgłośnie z grupy medialnej Prisa Radio, do których należy Cadena SER.

Komentarze