Biznes i Finanse
Wielkie roszady na rynku pracy. Nie tylko w IT i cyber
Choć pandemia COVID-19 miała przynieść według analityków skok bezrobocia - zamiast tego wiele firm zmaga się z problemem braku specjalistów – tak jest w wielu branżach, nie tylko w IT czy cyberbezpieczeństwie. To także coraz częściej pracownicy dyktują warunki, a jak wynika z badania Microsoft: chcą pracować zdalnie, bo inaczej skłonni są nawet rzucić posadę.
Z badania zrealizowanego przez firmę Microsoft wynika, że jeśli szef kazałby wrócić pracownikom do biur w pełnym wymiarze godzin, byliby skłonni z niej zrezygnować. Możliwość pracy zdalnej dla wielu to podstawa funkcjonowania na rynku pracy w nowej rzeczywistości. Tzw. tryb mieszany: połączenie możliwości wykonywania obowiązków służbowych w domu oraz w biurze ma być jednym z warunków decydowania o pozostaniu na stanowisku – w badaniu YouGov na zlecenie Microsoft stwierdziło tak 51 proc. osób.
Około 59 proc. ankietowanych pracowników HR w Wielkiej Brytanii zgadza się ze stwierdzeniem, że praca mieszana ma „pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne pracowników”.
Wielka rezygnacja
Co więcej, w USA i Europie obserwowany jest trend tzw. wielkiej rezygnacji – około 4,4 mln Amerykanów zrezygnowało z pracy we wrześniu br., ponieważ szukali oni lepszych warunków zatrudnienia, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Zdaniem CNBC, tendencja ta może być jednak krótkotrwała. Rekordowe wskaźniki „wielkiej rezygnacji” mają dotyczyć także pracowników w Wielkiej Brytanii - między lipcem a wrześniem 2021 roku – 979 tys. osób zdecydowało się odejść z firmy, nawet jeśli nie znaleźli oni jeszcze nowego zajęcia.
Pracownicy bez relacji
Jednym ze zjawisk, które można określić jako nowe, a jeszcze do niedawna wydawałoby się czymś nie do wyobrażenia ma być fakt – jak wynika z badania Microsoft – że ok. 36 proc. pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy rozpoczęli pracę w pandemii, ani razu nie odwiedziło swojego miejsca zatrudnienia – wskazuje zdnet.com. W rezultacie zatem nie znają oni swoich współpracowników.
Nie jest to bez znaczenia dla budowania relacji społecznych: 42 proc. osób zaobserwowało u siebie trudności w nawiązywaniu relacji z nowymi osobami, 33 proc. nie otrzymało żadnych wskazówek ze strony swoich managerów, 24 proc. miało problem z nauką nowego oprogramowania czy aplikacji, 21 proc. nie utożsamia się z „kulturą firmy”.
Polecamy: Płace w IT rosną, ale to nie pieniądze są główną motywacją dla specjalistów
To nie koniec problemów: ponad 1/3 managerów HR jest zdania, że trudno im się szkoli nowych pracowników, a 35 proc. z nich nie jest przekonanych, że mają oni dostęp do potrzebnych informacji. Jednak zdaniem ogółu, korzyści wynikające z pracy hybrydowej niwelują jej słabe strony. Na plus - zdaniem działów HR (37 proc. odpowiedzi) - ma także działać argument, że technologia umożliwiła sprawne wdrażanie nowych osób w sprawy firmowe.
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany