Reklama

Social media

Rekordowa liczba ofert pracy zdalnej w IT

Fot. Avel Chuklanov/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Avel Chuklanov/Unsplash/Domena publiczna

Według najnowszych danych w trzecim kwartale 2021 roku pojawiła się rekordowa liczba ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej w branży IT, która wyniosła prawie 19 tys. Wynagrodzenie pracowników stale rośnie.

Inhire.io, platforma do rekrutacji specjalistów IT, opublikowała raport, w którym przedstawiła najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w branży IT. Okazuje się, że liczba ofert pracy osiągnęła rekordowe 19 tys., pochodzące od ponad 3,5 tys. pracodawców.

Zmiany wywołane pandemią

Pandemia spowodowała, że niezwykle dużym zainteresowaniem cieszy się praca zdalna, stanowiąca aż 64 proc. wszystkich ogłoszeń. Dla porównania, udział ofert pracy zdalnej w pierwszym kwartale 2020 r., czyli jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa,  wynosił 14 proc., co daje wzrost o 50 p.p.

„Czas pandemii pokazał, że firmy są w stanie funkcjonować w trybie zdalnym lub hybrydowym. Sami kandydaci doszli do wniosku, że ten model jest dla nich bardziej wygodny, co widać również w zmniejszonym zainteresowaniu ofertami dotyczącymi pracy z biura. Możliwość wyboru pracy w trybie zdalnym przestała być benefitem, a stała się wymogiem rynkowym. Dlatego zanotowany w trzecim kwartale historyczny wynik dotyczący liczby oferowanych miejsc pracy w trybie zdalnym  dla IT to nie koniec i prawdopodobnie nadal będziemy obserwować tendencję wzrostową w zapotrzebowaniu na pracowników remote” - powiedział Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

image
Fot. Materiały prasowe Inhire.io

Specjaliści z doświadczeniem poszukiwani!

Warszawa, Kraków i Wrocław to miasta oferujące największą liczbę miejsc pracy. W stolicy Polski pojawiło się prawie 6 tys. ogłoszeń.

Z danych wynika również, że pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby z doświadczeniem w branży. Ponad połowa ofert (51,05 proc.) dotyczyła specjalistów ze średnim doświadczeniem, czyli tzw. midów. Nieco mniej, bo 41,14 proc. ogłoszeniem skierowano do seniorów. 7,5 proc. wszystkich ofert dotyczyło juniorów, czyli osób nie posiadających dużego doświadczenie w zakresie IT.

Zarobki idą w górę

Branża IT cieszy się zainteresowaniem tym bardziej, że zarobki także idą w górę, osiągając rekordowe poziomy. Według raportu, „średnie wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę nie przekroczyło w III kwartale roku 17,5 tys. PLN”. Seniorzy mogą liczyć na zarobkie wynoszące ponad 23 tys. PLN. Osoba na stanowisku juniora, rozpoczynająca swoją pracę w branży IT, może liczyć na wynagrodzenie w granicach 10 tys. zł, co stanowi rekord zarobków na tym stanowisku.

Warto zauważyć, że specjaliści są poszukiwani ze względu na umiejętności posługiwania się językami programowania. Najmilej widziana przez pracodawców jest znajomość JavaScript, Java oraz Python. Od tego najczęściej są uzależniane stawki wynagrodzenia proponowane potencjalnym pracownikom.

Oferty z widełkami płacowymi są dla specjalistów IT niezmiernie istotne, ponieważ nie tylko skracają proces decyzyjny kandydata, ale wpływają na zainteresowanie i liczbę złożonych aplikacji. Coraz większa liczba zagranicznych firm, które szukają specjalistów IT w Polsce oraz idące za tym większe i jawne stawki, niejako zmuszają polskie firmy do <<gonienia>> rynku, co dla wielu rodzimych przedsiębiorstw może być niemałym wyzwaniem” - mówi Michał Gąszczyk.

Warto przypomnieć, że niedawno powstał kalkulator wynagrodzeń, który pozwala być na bieżąco ze stawkami panującymi na rynku zarówno poszukującym, jak i oferującym pracę.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama