Reklama

Biznes i Finanse

USA rozważają wprowadzenie cyfrowego dolara. Jak miałaby wyglądać taka waluta?

Autor. Bermix Studio / Unsplash

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie cyfrowego dolara. Rozporządzenie wykonawcze umożliwiające stworzenie kontrolowanej przez bank centralny cyfrowej waluty podpisał właśnie prezydent USA Joe Biden. Jak mógłby wyglądać cyfrowy dolar i jakie korzyści z jego wdrożenia widzi Ameryka?

Reklama

W treści rozporządzenia wykonawczego podpisanego przez Bidena czytamy, że prace nad cyfrowym dolarem mają objąć m.in. uważną analizę potencjalnych korzyści i ryzyk związanych z jego wdrożeniem, zarówno z perspektywy biznesowej, jak i konsumenckiej, inwestycyjnej i systemowej. Przeanalizowane mają zostać także względy bezpieczeństwa narodowego i finansowego, jak i oddziaływanie cyfrowego dolara na amerykański system płatności i prawa człowieka.

Reklama

Po co USA cyfrowy dolar?

Według serwisu Ars Technica, cyfrowa waluta kontrolowana przez bank centralny w USA miałaby służyć do usprawnienia niskokosztowych transakcji, w szczególności w zakresie transferów i płatności transgranicznych. Wdrożenie cyfrowego dolara ma również zmniejszyć nierówności w dostępie do rynku finansowego i pozwolić na szersze otwarcie systemu finansowego, bez ryzyka występującego w przypadku cyfrowych walut o charakterze takim jak np. Bitcoin czy inne kryptowaluty, których kursy podlegają dużym wahaniom.

Reklama

Czytaj też

Według Białego Domu, obecnie wprowadzenie cyfrowych walut, kontrolowanych przez bank centralny rozważa ok. 100 państw na świecie, które są w tej kwestii na różnych etapach zaawansowania prac, od eksploracji problematyki przez wdrożenia pilotażowe.

Biden chce uregulować kryptowaluty

Przy okazji podpisu pod rozporządzeniem wykonawczym, dającym zielone światło do pracy nad cyfrowym dolarem, prezydent USA wydał również polecenie rządowej administracji, by ta przyjrzała się kwestii uregulowania obiegu kryptowalutowego.

Jak wskazał Biden, "rozwój rynku cyfrowych aktywów stwarza dla Ameryki możliwość wzmocnienia pozycji lidera globalnego systemu finansowego na froncie technologicznym, ma jednak również wymierne skutki w problematyce ochrony konsumentów, stabilności finansowej, bezpieczeństwa narodowego i ryzyka dla klimatu".

Czytaj też

Administracja powinna zatem - zdaniem prezydenta - stworzyć efektywne mechanizmy nadzoru i gwarancji bezpieczeństwa przed systemowymi i finansowymi ryzykami tworzonymi przez aktywa cyfrowe.

Jak działają waluty cyfrowe kontrolowane przez państwo?

W skrócie - stanowią elektroniczną formę pieniądza, emitowanego przez bank centralny danego państwa. Ich kurs jest kontrolowany przez państwo, które również posiada pełną kontrolę nad przepływem wszystkich transakcji.

Cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny może stać się zatem narzędziem inwigilacji - o czym doskonale wie np. administracja w Chinach. Cyfrowy juan, który jest w ChRL w fazie zaawansowanych testów, daje Pekinowi pełną kontrolę nad życiem finansowym obywateli, bez konieczności ingerencji w funkcjonowanie banków i innych instytucji.

Ars Technica wskazuje, że w przypadku tak daleko posuniętej kontroli państwa nad cyfrową walutą, zawieszenie czy dezaktywacja cyfrowych portfeli dysydentów, bądź aktywistów, działających na rzecz praw człowieka w Chinach nie jest żadnym problemem.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama