Reklama

Biznes i Finanse

USA: pierwszy wyrok za hakowanie smart-contractów

Pierwszy wyrok za hackowanie smart-contractów
Pierwszy wyrok za hackowanie smart-contractów
Autor. Frank Reppold, https://pixabay.com/pl/illustrations/dolar-bitcoin-kryptowaluta-8684234/

Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa może być użyta w złośliwych celach, co może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Taki los spotkał Shakeeba Ahmeda, byłego inżyniera bezpieczeństwa Amazona, który został skazany na 3 lata ograniczenia wolności za wykorzystanie podatności w smart-contractach z giełd kryptowalut.

Amerykański sąd uznał Shakeeba Ahmeda winnym kradzieży ponad 12 milionów dolarów z zdecentralizowanych giełd kryptowalut. 34-latek zaatakował m.in. giełdę Nirvana Finance. Musi również pokryć szkody w wysokości 12,3 miliona dolarów i zapłacić 5 milionów odszkodowania.

Czytaj też

Reklama

Na czym polegał atak?

W ataku na Nirvana Finance, Ahmed wziął błyskawiczną pożyczkę (ang. flash loan), czyli pożyczkę, która musi być spłacona w tym samym bloku w blockchainie. Udało mu się zakupić kryptowaluty po cenie niższej niż przewidywały to same kontrakty. Następnie sprzedał je za wiele większą kwotę, na czym zarobił 3,6 miliona dolarów.

W rezultacie $ANA spadło błyskawicznie o 85%. Po krótkim czasie jej wartość osiągnęła praktycznie zero – przestała być notowana na crypto.com we wrześniu 2023 roku.

Wykres ceny $ANA
Wykres ceny $ANA
Autor. https://crypto.com/price/nirvana-ana

Drugą zaatakowaną giełdą jest Crema. Wykradziono z niej 8,8 miliona dolarów w kryptowalutach. Co ciekawe, giełda wysłała atakującemu wiadomość w blockchainie, która mówiła o możliwości zawarcia ugody z hakerem, który miałby dostać 800 tysięcy dolarów. Finalnie konto hakera zasiliło 1,6 milionów dolarów nagrody w formie kryptowaluty Solana.

Czytaj też

Reklama

Bezpieczeństwo blockchain

Należy podkreślić, że ofiarą atakujących nie padła Solana lub Solend (platforma do błyskawicznych pożyczek kryptowalut), lecz oprogramowanie stosowane przez poszczególne giełdy.

Nie zmienia to faktu, że podczas korzystania ze smart-contractów należy zachować szczególną ostrożność. Proste ataki w kontrolowanych środowiskach stały się już stałym elementem konkursów CTF (ang. Capture the flag), które są dostępne dla każdego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama