Reklama

Biznes i Finanse

UKE i UOKiK zajmą się sprawą 5G w Plusie

Autor. screen www.Plus.pl

Poseł Michał Gramatyka (Polska 2050) miał wątpliwości w sprawie możliwości korzystania z 5G w sieci Plusa dla użytkowników iPhone’ów. Skierował on pismo w tej sprawie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teraz poinformował, że sprawą zajmie się nie tylko UKE, ale także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na naszych łamach opisywaliśmy sprawę pisma udostępnionego naszej redakcji przez posła Michała Gramatykę, dotyczącego - zdaniem posła - „nieuczciwych praktyk reklamowych stosowanych przez sieć PlusGSM” (obecnie Plus - red.) oraz „naruszenia przez sieć PlusGSM zasad interoperacyjności oraz neutralności technologicznej”.

Według polityka, operator telefonii komórkowej PlusGSM używa w swoich materiałach haseł, które wskazują na fakt dostarczania 5G w ramach oferty sieci. „Usługi 5G nie są włączane domyślnie każdemu klientowi – często dostęp do nich uzależniony jest od posiadania odpowiedniego abonamentu, z reguły wyższego (droższego) niż standardowe” – czytamy w dokumencie.

„Drogą kolejnych prób technicznych udało mi się ustalić, że dostęp do sieci 5G w PlusGSM (Plus - red.) jest automatycznie blokowany w sytuacji skorzystania z telefonów marki Apple – wszystkich rodzajów modeli iPhone 12 oraz iPhone 13. Urządzenia te są przygotowane do obsługi standardu 5G w pasmach, w których świadczy je PlusGSM, jednak po zalogowaniu takiego urządzenia do sieci jest ono automatycznie pozbawiane możliwości korzystania z technologii 5G nawet wtedy, gdy możliwość korzystania z tej technologii jest obecna w abonamencie opłaconym przez klienta” – wskazywał poseł.

Rzecznik UKE Witold Tomaszewski w komentarzu do pisma w social mediach zadeklarował wtedy, że urząd „jak zawsze sprawnie zajmie się wyjaśnieniem sprawy”.

Natomiast biuro prasowe Plusa odpowiedziało nam na początku stycznia br., że „technologie telekomunikacyjne nie są być może prostą materią, jednak mogą zapewnić, że Plus nie blokuje telefonów od jakiegokolwiek producenta”. Mimo to - wcześniej - z oficjalnego konta na Twitterze sieci Plusa 22 grudnia na pytanie jednego z internautów, „czy 5G Plusa jest już dostępne na iPhone'ach?”, odpisano: „Witamy, nie jeszcze. Cały czas trwają prace. Prosimy o cierpliwość”.

UKE i UOKiK zajmie się sprawą

Teraz poseł Michał Gramatyka poinformował, że sprawą 5G dla urządzeń firmy Apple w sieci Plus zajmie się nie tylko UKE, ale „wątek promocji 5G” skierowany został także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten urząd zajmuje się m.in. badaniem czy klienci, korzystający z danej usługi czy produktu nie zostali wprowadzeni w błąd.

Do sprawy odniósł się operator, wskazując, że „informacje o tym, że Plus blokuje dostęp do swoich własnych usług są absurdalne”. „Plus już informował, że nie blokuje dostępu do swoich usług żadnemu producentowi telefonów” - podkreśla firma.

Będziemy na bieżąco informowali o rozwoju wydarzeń.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    Plus blokuje też telefony Asusa, Google, OnePlus, Nokii i Sony

Reklama