Reklama

Biznes i Finanse

Wątpliwości w sprawie 5G w Plusie dla użytkowników Iphone’a. UKE zajmie się sprawą

Autor. screen www.Plus.pl

Poseł Michał Gramatyka (Polska 2050) ma wątpliwości w sprawie możliwości korzystania z 5G w sieci Plusa dla użytkowników iPhone’ów. Skierował on pismo w tej sprawie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który ma zająć się sprawą. Plus skomentował postawione mu zarzuty dla CyberDefence24.pl.

Pismo opublikowane częściowo w social mediach posła, a w całości udostępnione naszej redakcji dotyczy „nieuczciwych praktyk reklamowych stosowanych przez sieć PlusGSM” (obecnie Plus - red.) oraz zdaniem polityka - „naruszenia przez sieć PlusGSM zasad interoperacyjności oraz neutralności technologicznej”.

Michał Gramatyka wskazuje w nim, że operator telefonii komórkowej PlusGSM używa w swoich materiałach haseł, które wskazują na fakt dostarczania 5G w ramach oferty sieci. „Usługi 5G nie są włączane domyślnie każdemu klientowi – często dostęp do nich uzależniony jest od posiadania odpowiedniego abonamentu, z reguły wyższego (droższego) niż standardowe” – czytamy w dokumencie.

„Drogą kolejnych prób technicznych udało mi się ustalić, że dostęp do sieci 5G w PlusGSM jest automatycznie blokowany w sytuacji skorzystania z telefonów marki Apple – wszystkich rodzajów modeli iPhone 12 oraz iPhone 13. Urządzenia te są przygotowane do obsługi standardu 5G w pasmach, w których świadczy je PlusGSM, jednak po zalogowaniu takiego urządzenia do sieci jest ono automatycznie pozbawiane możliwości korzystania z technologii 5G nawet wtedy, gdy możliwość korzystania z tej technologii jest obecna w abonamencie opłaconym przez klienta” – wskazuje poseł.

Czytaj też

Jego zdaniem klienci, którzy wybierają droższe abonamenty, mające zapewnić dostęp do technologii 5G w efekcie nie są świadomi, że zostaną pozbawieni tej usługi. Michał Gramatyka uważa też, że operator GSM nie informuje wprost, że technologia 5G oferowana przez sieć nie jest dostępna dla posiadaczy telefonów marki Apple. „Informacja ta podana jest a contrario, poprzez nieuwzględnienie telefonów Apple w katalogu urządzeń zamieszczonym na stronie internetowej operatora”.

Plus a iPhone'y

W rozmowie z CyberDefence24.pl polityk podkreśla, iż „Plus reklamuje, że oferuje usługi 5G, a nie ma tam ani słowa, że to 5G dotyczy wszystkich telefonów, tylko nie iPhone’ów”.

„Tego nie dowiemy się wprost, ponieważ Plus prezentuje listę telefonów, które wspierają 5G i rzeczywiście nie ma tam iPhone’ów. Może to wynikać z sytuacji braku umowy między Apple a Plusem, ale to klienta nie powinno interesować” - mówi nam Michał Gramatyka.

Rzecznik UKE Witold Tomaszewski w komentarzu do pisma w social mediach zadeklarował, że urząd „jak zawsze sprawnie zajmie się wyjaśnieniem sprawy”.

Czytaj też

Plus: Nie blokujemy telefonów od jakiegokolwiek producenta

Poprosiliśmy biuro prasowe Plusa o odniesienie się do wskazanych wyżej kwestii. Arkadiusz Majewski, starszy specjalista z Działu Komunikacji Korporacyjnej firmy odpowiedział nam, że "technologie telekomunikacyjne nie są być może prostą materią, jednak mogą zapewnić, że Plus nie blokuje telefonów od jakiegokolwiek producenta".

"Dodatkowo wbrew temu, co napisał pan poseł, 5G jest dostępne w każdym abonamencie w Plusie. A na marginesie chcielibyśmy dodać, że nasza marka od kilkunastu lat to >>Plus<<, a nie >>PlusGSM<< - jak napisał pan poseł" - podkreśla Arkadiusz Majewski w odpowiedzi dla CyberDefence24.pl.

Natomiast z oficjalnego konta na Twitterze sieci Plusa 22 grudnia na pytanie jednego z internautów, "czy 5G Plusa jest już dostępne na iPhone'ach?", odpisano: "Witamy, nie jeszcze. Cały czas trwają prace. Prosimy o cierpliwość".

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    To chyba dobrze że operator nie obsługuje niecertyfikowanych telefonów. Poseł musi być nieźle nieogarnięty skoro nie zna nazwy operatora, twierdzi że Plus nie ma 5G we wszystkich planach, nie rozumie co to jest lista obsługiwanych telefonów, ani nie widzi że nie ma na niej takich Marek jak Sony, Nokia, Asus, OnePlus, Google.

Reklama