Reklama

Biznes i Finanse

Sztuczna inteligencja narzędziem kontroli finansów podmiotów publicznych

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Trybunał Obrachunkowy Portugalii (TdC), będący odpowiednikiem polskiego NIK, nieustannie monitoruje w czasie rzeczywistym wydatki podmiotów publicznych, które podlegają jego kontroli. Jest to możliwe dzięki aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję - wskazują władze TdC. 

Jak poinformował portugalskie media prezes Trybunału Obrachunkowego Jose Tavares, wydatki kontrolowanych przez tę instytucję około 6500 podmiotów są sprawdzane na bieżąco dzięki użyciu nowego systemu, bazującego na sztucznej inteligencji.

„Jego zastosowanie to ogromny skok jakościowy w pracy Trybunału Obrachunkowego” - wyjaśnił Tavares, wskazując, że nowość pozwala władzom TdC na natychmiastową interwencję w sytuacji stwierdzenia poważnych nieprawidłowości”.

Szef TdC dodał, że przed zastosowaniem nowego systemu kontroli wydatków publicznych procedura sprawdzania poszczególnych instytucji trwała przez około miesiąc. Wyjaśnił, że czasochłonna była konieczność odesłania do korekty dokumentów zakwestionowanych przez Trybunał, na których figurowały błędy w rachunkach finansowych.

Z informacji władz TdC wynika, że aplikacja bazująca na sztucznej inteligencji może opóźniać weryfikację danych kontrolowanej instytucji tylko w przypadku, gdy pierwotnie do systemu wprowadzone zostały błędne wartości liczbowe.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP

Komentarze