Reklama

Biznes i Finanse

RCB tłumaczy się z ogłoszenia o pracę dla informatyka. Niska stawka "przez pomyłkę"

fot. Unsplash; Simon Abrams
fot. Unsplash; Simon Abrams

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało ogłoszenie o pracę dla informatyka w Biurze Logistyki i Finansów, Wydziału Informatyki i Łączności. Proponowana stawka – 3,4 tys. zł brutto na umowę zlecenie – szybko została jednak skrytykowana, zważając na fakt, że w branży IT w prywatnych firmach można zarobić kilkukrotnie więcej. RCB odpowiada, że taka oferta pojawiła się przez pomyłkę.

We wskazanym ogłoszeniu, opublikowanym w portalu Pracuj.pl na stanowisko informatyka w Biurze Logistyki i Finansów, Wydziału Informatyki i Łączności stawka (3,4 tys. zł brutto na umowę zlecenie na pełen etat) – po krytyce internautów – została zmieniona na 6-6,4 tys. zł brutto w zależności od rodzaju umowy (o pracę lub zlecenie).

image
fot. screen ogłoszenia z portalu Pracuj.pl

 

Do obowiązków na tym stanowisku ma należeć m.in. rozwijanie, testowanie, utrzymanie i tworzenie nowego oprogramowania; tworzenie innowacyjnych portali, aplikacji webowych; obsługa wewnętrznych i zewnętrznych stron internetowych, administracja programami: kadrowo-płacowym, budżetowym, środki trwałe, (zarządzanie użytkownikami, zarządzanie zabezpieczeniami), zarządzanie bazami danych SQL, tworzenie nowych rozwiązań na rzecz RCB, procedur i dokumentacji technicznej w zakresie IT.

Wymagane jest m.in. wykształcenie minimum średnie lub wyższe w zakresie informatyki, cyberbezpieczeństwa, elektroniki, telekomunikacji; znajomość technologii webowych JavaScript, HTML, CSS, WordPress; XML, JSON, język angielski na poziomie pozwalającym na zrozumienie dokumentacji technicznej i obywatelstwo polskie.

Choć lista obowiązków i wymagań jest długa, RCB nie wskazuje, jakie benefity przysługują pracownikowi. Dodaje natomiast, że praca charakteryzuje się m.in. spędzaniem przed ekranem monitora powyżej 4 godzin dziennie, a podstawowy wymiar czasu pracy to 8 godzin. Aplikacje można składać do 9 lipca br.

RCB: pomyłka pracownika portalu Pracuj.pl

Zapytaliśmy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, skąd wynikają proponowane stawki, szczególnie, że ogłoszenie zostało skrytykowane przez internautów nawet po tym, jak pensję zmieniono na wyższą. 

Anna Adamkiewicz z RCB podkreśla w odpowiedzi dla portalu CyberDefence24.pl, że „instytucja zgłosiła do publikacji dwie oferty pracy na portalu Pracuj.pl: dla archiwisty do realizacji zadań archiwum zakładowego – w ramach umowy zlecenia oraz dla informatyka – na umowę o pracę.

- Pracownik portalu Pracuj.pl, publikując oferty – omyłkowo – wpisał w ofercie dla informatyka kwotę przeznaczoną na stanowisko archiwisty. Stąd korekta kwoty – zaznacza w odpowiedzi dla CyberDefence24.pl. 

Obecnie RCB opublikowało jeszcze dwie oferty pracy w serwisie – na specjalistę/starszego specjalistę w Biurze Planowania Cywilnego i Ochrony Infrastruktury Krytycznej oraz na specjalistę w Kancelarii Tajnej. Jednak instytucja nie wskazała w nich, jakie kwoty oferuje.  

image
fot. screen ogłoszenia z portalu Pracuj.pl

Realia rynku

Zapotrzebowanie na specjalistów od IT stale rośnie, nie od dziś wiadomo, że informatycy należą do jednych z najlepiej opłacanych branż. Z szacunków Unii Europejskiej publikowanych jeszcze przed pandemią koronawirusa wynikało, że zapotrzebowanie w krajach Wspólnoty wynosi ok. 600 tys. pracowników.

Z danych udostępnionych przez portal No Fluff Jobs wynika, że informatycy i programiści na B2B (business to business) w 2020 roku mogli liczyć na zarobki między 13 a 18 tys. zł netto plus VAT; a na umowę o pracę – 9,5-14 tys. zł brutto). Najlepiej opłacani są specjaliści z sektorów Big Data oraz bezpieczeństwa.

Obecnie oferowane stawki w IT można sprawdzić m.in. w portalu JustJoin.IT. 

image
fot. screen ogłoszeń z portalu Justjoin.IT

 

Reklama

Komentarze

    Reklama