Reklama

Biznes i Finanse

Proklimatyczny ruch Google'a. Sztuczna inteligencja sterująca sygnalizacją świetlną

Fot. Noah Dominic Silvio/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Noah Dominic Silvio/Unsplash/Domena publiczna

Google prezentuje nową inicjatywę, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do redukcji zużycia paliwa i opóźnień w ruchu, w celu walki ze zmianami klimatycznymi. To nie jedyny pomysł firmy.

W ostatnim czasie wiele mówi się o walce z kryzysem klimatycznym. Inicjatywy w tym zakresie podejmuje wiele firm i organizacji. Jedną z nich jest Google, który może skutecznie wykorzystać swoje szerokie możliwości i wpływy w tym zakresie.

Usprawnienie w ruchu

Główną inicjatywą zaproponowaną przez giganta technologicznego jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do optymalizacji sygnalizacji świetlnej. 

Wykorzystanie AI pozwala na redukcję zużycia paliwa i opóźnień w ruchu w granicach 10-20 proc., jak to miało miejsce w Izraelu, gdzie przetestowano oprogramowanie w takich miasta, jak Hajfa czy Beer Szewa - pisze Reuters. 

Kolejnym krokiem ma być Rio de Janeiro. Miejski urząd ds. ruchu drogowego w rozmowie z agencją zapewnił, że w ciągu kilku miesięcy zostanie wprowadzone to rozwiązanie.

Krytyka

Zrównoważony rozwój stał się jednym z priorytetów Google’a, mimo że firma spotyka się z falą krytyki spowodowaną dostarczaniem swojej technologii do firm naftowych.

Dodatkowo, mimo że symulacje pokazują skuteczność zastosowania AI w usprawnieniu ruchu, to jednak sceptycy w wątpliwość podają to, czy Google jest sobie w stanie skutecznie poradzić z tym wyzwaniem, nie posiadając odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

„Każdego roku pojawia się ktoś nowy, kto twierdzi, że możemy zdziałać cuda” - skomentował Aleksandar Stevanovic, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Uniwersytecie Pittsburskim.

Redukcja emisji

Wykorzystywanie możliwości sztucznej inteligencji to nie jedyna propozycja firmy. Zapowiedziano, że w ciągu najbliższych tygodni będą starać się zrównoważyć emisję z ogrzewania i chłodzenia. Ma w tym pomóc zakup kredytów energii odnawialnej za 10 dolarów miesięcznie dla użytkowników jednego z produktów Google - termostatu Nest. 

Celem firmy jest to, aby użytkownicy tego urządzenia mogli automatycznie przestawić chłodzenie i ogrzewanie na czystą energię całkowicie za darmo - informuje Reuters.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama