Reklama

Biznes i Finanse

Prezes TikToka zrezygnował ze stanowiska. Efekt polityki Donalda Trumpa

Fot. Solen Feyissa/Flickr
Fot. Solen Feyissa/Flickr

Prezes TikToka Kevin Mayer podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska po trzech miesiącach pełnienia tej funkcji. Sytuacja ma związek z możliwym zakazem korzystania z aplikacji w Stanach Zjednoczonych, który zapowiedział prezydent Donald Trump. 

Mayera na stanowisku ma zastąpić obecna menedżerka generalna TikToka Vanessa Pappas - twierdzi dziennik Financial Times, powołując się na treść listu prezesa do pracowników należącej do chińskiej firmy ByteDance platformy.

Źródła brytyjskiego dziennika twierdzą, że rezygnacja Mayera jest ściśle związana z zapowiedzią prezydenta USA, który zagroził, że jeśli TikTok nie zostanie do 15 września wykupiony przez amerykańską firmę, to w całym kraju wprowadzi na mocy rozporządzenia wykonawczego zakaz korzystania z tej aplikacji. Zdaniem administracji w Białym Domu, chińska aplikacja stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, gromadzi bowiem duże ilości danych o użytkownikach, które mogą być wykorzystane przez Pekin w celach wywiadowczych.

„W ostatnich tygodniach warunki polityczne uległy drastycznym zmianom, a ja głęboko przemyślałem, jakich zmian będzie wymagała struktura korporacyjna i co one oznaczają dla stanowiska, które objąłem” - napisał w liście do swoich pracowników Mayer. Rozumiem, że moje stanowisko, na którym jednym z obowiązków jest opieka nad globalną działalnością TikToka - będzie funkcjonowało w znacząco odmienny sposób w rezultacie działań podejmowanych przez amerykańską administrację, które zmierzają do sprzedaży części TikToka obejmującej rynek w USA - dodał prezes platformy.

Dyskusja i kontrowersje wokół TikToka w Waszyngtonie rozpoczęły się zaledwie kilka tygodni po objęciu przez Mayera stanowiska prezesa spółki - pisze dziennik. Mayer nie spodziewał się, że TikTok może zostać uwikłany w konflikt pomiędzy USA a Chinami - twierdzą źródła dziennika. Nie pisał się na to - zwraca uwagę jeden z rozmówców gazety.

Jak podkreślają, Mayer będzie musiał działać zarówno po linii swoich chińskich szefów, jak i w zgodzie z oczekiwaniami opinii publicznej w USA.

Prezydent USA Donald Trump wcześniej w tym miesiącu stwierdził, że w sierpniu jego administracja uzyskała wiarygodne dowody na to, że firma ByteDance, do której należy aplikacja, może podejmować działania mające na celu wyrządzanie szkód w amerykańskiej gospodarce.

Wcześniej w tym tygodniu TikTok podjął kroki prawne przeciwko administracji w Białym Domu, argumentując, że są one motywowane politycznie i toczą się bez zachowania właściwych procedur.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama