Biznes i Finanse
Polacy stawiają na cyfrową bankowość. Pandemia zmieniła preferencje klientów
Ponad 50 proc. Polaków częściej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa korzysta z bankowości online lub mobilnej - wskazują badania „Banking Evolution Study”. Co więcej, prawie co czwarty ankietowany myśli nad zmianą swojego banku na w pełni cyfrowy.
Według badania poświęconego popularności bankowości internetowej 55 proc. Polaków twierdzi, że częściej niż przed pandemią dokonuje transakcji finansowych online lub mobilnie. Do cyfryzacji w bankowości i finansach pozytywnie nastawionych jest 96 proc. ankietowanych, a 68 proc. korzysta z bankowych aplikacji mobilnych – więcej niż z aplikacji mediów społecznościowych (56 proc.).
„Jako najważniejsze zalety bankowości elektronicznej i mobilnych płatności ankietowani najczęściej wymieniają: oszczędność czasu (77 proc.), prostotę i łatwość użytkowania (71 proc.), dostępność zawsze i wszędzie (55 proc.), bezpieczeństwo (38 proc.) oraz niskie koszty (30 proc.)” - wskazano w czwartkowym komunikacie.
W badaniu zwrócono też uwagę na oczekiwania klientów banków w Polsce dotyczące dalszej cyfryzacji ich usług. Prawie wszyscy (97 proc.) ankietowani z Polski są zainteresowani korzystaniem z rozwiązań z zakresu bankowości cyfrowej, co jest najwyższym wynikiem w Europie. Wyprzedzamy pod tym względem mieszkańców Europy Zachodniej, szczególnie Niemcy i Francję, gdzie zainteresowanie takimi rozwiązaniami jest mniejsze o 9 pkt. proc. - zaznaczono w komunikacie.
Niemal co czwarty ankietowany rozważa zrezygnowanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy z usług oferowanych przez tradycyjny bank na rzecz instytucji finansowej, świadczącej usługi wyłącznie online i mobilnie. Równocześnie 79 proc. twierdzi, że od swoich dostawców usług finansowych oczekuje zmian w ofercie. Na przykład 29 proc. ankietowanych chciałaby, żeby była ona bardziej dostępna i prostsza w obsłudze.
Jak czytamy, wybierając spośród dostawców i ofert cyfrowych usług finansowych, Polacy największą uwagę zwracają na bezpieczeństwo swoich pieniędzy i danych (55 proc.). Dodano, że 63 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, iż słyszała o koncepcji otwartej bankowości; 42 proc. respondentów chciałoby korzystać z aplikacji, która umożliwia kontrolę i nadzór nad wszystkimi kontami w różnych bankach.
Badanie „Banking Evolution Study” przeprowadzono na zlecenie Mastercard we wrześniu 2020 r. Próba obejmowała 9,605 respondentów z dwunastu krajów Europy, w tym z Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Węgier, Bułgarii i Rosji. Badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety online wśród internautów powyżej 18 roku życia.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany