Biznes i Finanse
Pierwszy w Polsce kompleksowy program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing
Politechnika Łódzka oraz firma HackerU zaoferują pierwszy w Polsce kompleksowy program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing. Według badań, rodzime firmy i instytucje wdrażają chmurę na poziomie 1,5-krotnie niższym niż średnia w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Jesteśmy uczelnią, w której szeroko pojęte technologie informatyczne są jednym z wiodących nurtów w zakresie kształcenia i nauki, a także praktycznych działań we współpracy z firmami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak najnowsze technologie determinują rozwój i przyszłość, naszą osobistą i globalną. Doceniając rolę edukacji, chcemy być liderem w dostępie do szkoleń odpowiadających na pilne potrzeby gospodarki. Takie możliwości, szczególnie w zakresie cyfryzacji, otwiera umowa podpisana z firmą HackerU” – podkreślił rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik, który w czwartek podpisał umowę o współpracy z HackerU.
Program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i HackerU ma być pierwszym w kraju tak kompleksowym szkoleniem ekspertów chmurowych (Cloud Computing). Będzie prowadzony zdalnie, a od przyszłych uczestników nie będzie wymagać się wcześniejszego doświadczenia w branży IT ani ukończonych studiów. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.
Możliwy wzrost PKP o 4 proc.
Jak wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company, polskie firmy i instytucje wdrażają chmurę na 1,5-krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo-Wschodniej. Z chmur korzystamy głównie w aplikacjach biurowych i oprogramowaniach do współpracy typu CRM. Najczęściej – w firmach w sektorze teleinformatyki (64 proc.) i mediów (46 proc.). Najrzadziej – w hotelarstwie i gastronomii (15 proc.), budownictwie (17 proc.) i handlu (20 proc.).
Zdaniem autorów raportu upowszechnienie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych mogłoby przynieść dodatkowe 4 proc. PKB w roku 2030, czyli 121 mld złotych rocznie. Aby to osiągnąć, Polska powinna ponad dwukrotnie zwiększyć tempo wdrożenia technologii chmurowych.
Należy działać już teraz
„Aby rzeczywiście dostosować się do zmian, które niesie za sobą transformacja cyfrowa i odnieść sukces jako kraj, o odpowiednią edukację powinniśmy zadbać już teraz. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy, chcące wdrożyć rozwiązania chmurowe. Wspólnie z Politechniką Łódzką chcemy kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami zmieniającego się rynku pracy” – zaznaczył prezes HackerU Polska Marek Gajewski.
HackerU i Politechnika Łódzka
HackerU (ThriveDX) jest globalnym liderem wśród instytutów szkoleniowych w dziedzinie EdTech i cyfrowej transformacji, współpracującym z najbardziej rozpoznawalnymi uczelniami na świecie. Wywodząca się z Izraela firma działa w Polsce od 2020 roku.
Politechnika Łódzka zatrudnia 1,2 tys. nauczycieli akademickich. Na 9 wydziałach kształci ponad 12 tys. studentów. Uczelnia współpracuje z najlepszymi uczelniami na świecie, wdraża najnowsze metody i modele kształcenia oraz realizuje innowacyjne projekty i badania w 12 dyscyplinach naukowych. Jej międzynarodową pozycję potwierdzają liczne akredytacje, m.in. francuska HCERES (jedyna w Polsce), europejska EUR-ACE® Label, ewaluacja EUA - Institutional Evaluation Programme.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.