Biznes i Finanse
Oskarżenia wobec Twittera. Były menedżer: rażące zaniedbanie cyberbezpieczeństwa
Były menedżer Twittera – Peter „Mudge” Zatko – oskarża platformę o rażące zaniedbania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wcześniej Zatko był odpowiedzialny za nadzór nad działem cyber i odpowiadał bezpośrednio przed prezesem Jackiem Dorseyem.
Twitter ma znaczące problemy z cyberbezpieczeństwem, które sprawiają bezpośrednie zagrożenie dla jego użytkowników oraz ich danych osobowych, a także dla udziałowców platformy, a nawet bezpieczeństwa narodowego i demokracji – twierdzi Peter Zatko.
Były menedżer ds. cyberbezpieczeństwa Twittera udzielił wywiadu amerykańskiej stacji CNN oraz dziennikowi „Washington Post". Zatko przekazał swoje informacje nie tylko mediom, ale także Kongresowi USA i federalnym organom.
Jak czytamy na stronach CNN , przedstawiany przez niego obraz odmalowuje Twittera jako firmę, w której panuje chaos i dominują problemy z zarządzaniem. Dostęp do centralnego sterowania i najbardziej wrażliwych danych w firmie ma zdaniem Zatko zbyt wielu pracowników, których nikt adekwatnie nie nadzoruje.
Co więcej, niektórzy menedżerowie Twittera mieli ukrywać zaniedbania firmy, a co najmniej jeden z jej pracowników może być współpracownikiem obcego wywiadu – twierdzi Zatko.
Twitter wprowadzał w błąd – nie tylko użytkowników
Były menedżer platformy twierdzi, że Twitter wprowadzał w błąd względem bezpieczeństwa nie tylko swoich użytkowników, ale też regulatorów i polityków, którzy przyglądali się kwestiom np. ochrony prywatności i cyberbezpieczeństwa na Twitterze.
Czytaj też
Niektóre z podatności istniejących w tej aplikacji mogą stać się furtką dla obcych wywiadów, które chętnie wykorzystają Twittera do celów szpiegowskich lub innych manipulacji – twierdzi Peter Zatko, wskazując również zagrożenia takie jak kampanie dezinformacyjne czy hacking.
Zdaniem sygnalisty, Twitter nie usuwa również w należyty sposób danych użytkowników, którzy skasują swoje konto na platformie. W niektórych przypadkach wynika to z tego, że firma straciła nad nimi kontrolę i nie potrafi ich zlokalizować – i dlatego m.in. wprowadza w błąd regulatorów, względem swoich praktyk dotyczących retencji danych.
Ile jest botów na Twitterze? Tego nie wie nawet Twitter
Zatko odniósł się również do kwestii botów i fałszywych kont na platformie, która stała się kością niezgody w procesie wykupu Twittera przez szefa Tesli – Elona Muska. Musk w tym roku zadeklarował, że przejmie serwis za 44 mld dolarów. Problemem okazały się jednak boty na platformie, których liczba jest bardzo trudna do określenia – z tego właśnie powodu Musk wstrzymał realizację transakcji i domaga się zweryfikowania tej kwestii przez Twittera.
Czytaj też
Twitter miał według byłego menedżera Petera Zatko lekceważyć problem botów i nie dysponować zasobami potrzebnymi do określenia, ile naprawdę ich działa w serwisie. Platforma ma również całkowicie nie mieć motywacji do realizacji tego zadania.
Kim jest Peter Zatko?
Serwis CNN podaje, że były menedżer ds. cyberbezpieczeństwa platformy został zwolniony z Twittera w styczniu tego roku ze względu na – jak podała firma – kiepskie wyniki.
Sam o sobie Zatko mówi, iż zdecydował się ujawnić prawdę na temat Twittera po tym, jak próby zmiany negatywnych praktyk platformy nie spotkały się u zarządu Twittera z żadną chęcią działania, a zaniedbania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności użytkowników ciągnęły się latami.
Jak Twitter odniósł się do rewelacji sygnalisty?
W oświadczeniu przesłanym CNN, rzecznik platformy stwierdził, że bezpieczeństwo i prywatność od dawna były dla niej priorytetami. Twitter podkreślił też, że oddał do dyspozycji użytkowników narzędzia pozwalające w bardzo nieskomplikowany sposób zarządzać własną prywatnością, targetowniem reklam i współdzieleniem danych z partnerami, a także wypracował wewnętrzne metody postępowania, które miały gwarantować, że dane użytkowników kasujących konta w serwisie są usuwane. Jednocześnie, platforma nie sprecyzowała, po jakim czasie te dane są kasowane.
Czytaj też
Rewelacje Zatko zostały określone jako „niedokładne i pozbawione ważnego kontekstu". Dodatkowo, Twitter zarzuca sygnaliście działanie w duchu oportunizmu i korzystanie z problemów, jakie platforma przeżywa obecnie w związku z kwestią wykupu przez Elona Muska, która to transakcja – jak wspominamy w materiale – wciąż nie została sfinalizowana, co przekłada się na spadek wartości akcji serwisu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany