Reklama

Biznes i Finanse

Elon Musk wycofuje się z wykupu Twittera. Platforma chce dokończyć transakcję

Fot. NASA

Szef Tesli Elon Musk, który wcześniej chciał przejąć Twittera za 44 mld dolarów zapowiedział, że wycofuje się z wykupu platformy. Ta z kolei chce dokończyć transakcję i informuje, że podejmie w tym celu wszystkie niezbędne kroki prawne.

Prawnicy Elona Muska argumentują, że Twitter nie spełnił wszystkich niezbędnych wymogów przejrzystości, w szczególności tych dotyczących liczby fałszywych kont w serwisie oraz botów. 

W liście, który prawnicy Muska przekazali Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, stwierdzono iż „Twitter nie wywiązał się ze swoich obowiązków wynikających z umowy".

Chodzi o przekazanie danych dotyczących fałszywych kont na platformie – jak pisaliśmy w naszym serwisie wcześniej, Elon Musk chciał samodzielnie zweryfikować, czy ich liczba nie przekracza deklarowanych przez Twittera 5 proc. całej populacji serwisu. 

„Twitter nie dostarczył bądź nie chciał dostarczyć tych informacji" – stwierdził jeden z prawników szefa Tesli. „Czasami Twitter ignorował prośby Muska, czasami odrzucał je z powodów, które nie wydawały się uzasadnione, a czasami z kolei twierdził, że na nie odpowiada, przekazując Muskowi niekompletne bądź nieużyteczne informacje " – dodał.

Sam Twitter tymczasem twierdzi, że nie jest możliwe obliczenie liczby kont spamujących wyłącznie na podstawie informacji dostępnych publicznie.

Twitter chce dokończyć transakcję

Prezes rady dyrektorów Twittera Bret Taylor w odpowiedzi na list od zespołu prawnego Muska stwierdził, że platforma podejmie wszystkie niezbędne kroki, aby dokończyć transakcję w ramach ustalonych wcześniej warunków , w tym ceny. Jeśli do tego nie dojdzie, firma podejmie odpowiednie kroki prawne.

Po ujawnieniu tych informacji wartość akcji Twittera spadła o 6 proc.

Kiedy saga o Musku i Twitterze dobiegnie końca?

Serwis CNBC przypomina , że Elon Musk zgodził się zapłacić platformie kwotę miliarda dolarów w razie wycofania się z umowy jej przejęcia. 

Cytowany wcześniej Bret Taylor wskazał, że firma będzie podejmowała szereg kroków prawnych, aby przymusić Muska do realizacji wcześniej zapowiedzianych warunków umowy – i ma ku temu powody, m.in. postępujący od ogłoszonej chęci wykupu platformy bardzo duży spadek wartości jej akcji .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze