Biznes i Finanse
Ochrona danych w aplikacjach chmurowych. Jest dofinansowanie dla projektu Politechniki Łódzkiej
Politechnika Łódzka, we współpracy z informatyczną firmą LTC, realizuje projekt dotyczący ochrony danych w aplikacjach chmurowych, na który dofinansowanie przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość inicjatywy wynosi ponad 2,5 mln zł.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka, zespół naukowców z Instytutu Informatyki PŁ i specjalistów z firmy LTC zamierza opracować nową technologię ochrony danych w aplikacjach działających w chmurze, wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji i Data Science.
"Istotę innowacyjności naszej technologii stanowić będą zintegrowane rozwiązania wykrywania anomalii wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz technologie blockchain. Takie połączenie zapewni uzyskanie najwyższych gwarancji autentyczności i integralności wszystkich komponentów klastra obliczeniowego, a tym samym wysoki poziom cyberbezpieczeństwa" - wyjaśnił koordynator projektu z ramienia uczelni dr hab. inż. Piotr Lipiński.
Tytuł realizowanego projektu to "Środowisko budowy i eksploatacji bezpiecznych aplikacji działających w chmurze w oparciu o inteligentne wykrywanie anomalii w klastrach obliczeniowych oraz techniki kryptograficzne blockchain/DLT". Jak podkreślają eksperci, we współczesnym świecie cyfrowych treści i zdigitalizownaych zasobów wykorzystanie systemu blockchain daje możliwość zapewnienia pewności i niezmienialności zapisanych danych.
"Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wadliwe, zaatakowane mikrousługi lub komponenty klastra będą automatycznie eliminowane z przetwarzania chronionych danych. Zabezpieczony w ten sposób klaster będzie w stanie obronić się przed atakami. Wszelkie próby obejścia zabezpieczeń są odnotowywane przy użyciu technologii blockchain, co przełoży się na niezaprzeczalność transakcji biznesowych wykonywanych w klastrze" - dodał Lipiński.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.