Reklama

Biznes i Finanse

Musk uda się z wizytą do Chin. O czym porozmawia z premierem Li Qiangiem?

Autor. Tesla Fans Schweiz / Unsplash

Elon Musk – szef m.in. Tesli, SpaceX i Twittera, jeszcze w kwietniu chce udać się z wizytą do Chin i spotkać z premierem Li Qiangiem. O czym będą rozmawiali i jakie znaczenie ma wizyta miliardera w Państwie Środka?

Reklama

Agencja Reutera informuje, że termin wizyty jest jeszcze nieznany. Chiny są drugim największym rynkiem dla Tesli po USA, a zlokalizowana w Szanghaju fabryka jest dla firmy Muska największym hubem produkcyjnym – dodaje Reuters.

Reklama

Spotkanie na szczycie

Reklama

Podróż Muska do Chin to jego druga wizyta w tym kraju. Ostatni raz miliarder odwiedził Chiny jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, kiedy Li nie był premierem – a sekretarzem Komunistycznej Partii Chin w Szanghaju, w którym m.in. nadzorował powstawanie i inaugurację działalności wspomnianej wcześniej fabryki Tesli.

Mimo, że Elon Musk nie pojawiał się przez ostatnie dwa i pół roku w Chinach osobiście , to zdalnie uczestniczył w licznych wydarzeniach, m.in. wygłaszając przemówienie na chińskiej Światowej Konferencji Internetu.

Szef Tesli utrzymuje ciepłe relacje z obecnym premierem Li, któremu wielokrotnie wyrażał wdzięczność publicznie za wsparcie podczas realizacji inwestycji.

Chiński romans z problemami

Chiny starają się przyciągać zagranicznych inwestorów, aby rozruszać gospodarkę, która znacznie ucierpiała w wyniku bardzo restrykcyjnej polityki covidowej. Być może Elon Musk jest jednym z kandydatów do udzielenia jej wsparcia – i tego będą właśnie dotyczyły zaplanowane na kwiecień rozmowy chińskiego polityka i amerykańskiego miliardera.

Li jest jednym z większych zwolenników taktyki polegającej na kuszeniu zagranicznych firm do inwestycji w Chinach. Rozmowy toczył już m.in. z szefem koncernu Apple – Timem Cookiem oraz Albertem Bourlą – prezesem koncernu farmaucetycznego Pfizer.

Tesla ma jednak swoje problemy , takie jak np. opóźnienia w produkcji, które wynikają ze zbyt dużego popytu jak na warunki produkcyjne, którymi obecnie dysponuje koncern. Dlatego firma Elona Muska może być zainteresowana rozbudowaniem produkcji – np. w Szanghaju.

Agencja przypomina, że relacje firmy Muska z Chinami również nie układają się pod pewnymi względami za dobrze – Teslom nie wolno wjeżdżać do placówek militarnych w Chinach, a także wszędzie tam, gdzie odbywają się ważne spotkania polityczne. Chiny argumentują to obawami o szpiegostwo, ze względu na kamery zainstalowane w samochodach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama