Biznes i Finanse
IBM odnotował dwukrotny wzrost liczby ataków ransomware
W pierwszym półroczu 2019 r. odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby ataków z użyciem złośliwego oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware) oraz innych, destrukcyjnych wirusów takich jak wiper - alarmują specjaliści z wydziału X-Force IRIS firmy IBM.
W porównaniu do wcześniejszego półrocza od stycznia do lipca 2019 r. liczba ataków zwiększyła się o ponad 200 proc. 50 proc. operacji hakerskich z użyciem złośliwego, destrukcyjnego oprogramowania skierowanych było przeciwko organizacjom i firmom z branży produkcyjnej - twierdzą specjaliści. Inne branże szczególnie narażone na działania hakerów to sektor paliwowy i naftowy, a także instytucje edukacyjne. Większość ataków tego rodzaju miała miejsce w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie - wynika z analiz IBM.
Zespół IRIS podał, że wzrost liczby ataków z użyciem oprogramowania szyfrującego ransomware w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 116 proc. Specjaliści podkreślili, że szczególnie alarmujący powinien być wzrost liczby ataków z użyciem oprogramowania, które nie tylko szyfruje, ale też niszczy zasoby infekowanych komputerów. Jego upowszechnienie podkreśla istotność wzrostu zagrożeń ze strony tego rodzaju ataków dla firm i organizacji - ostrzega IBM.
Firma zaleca, aby celem wzmocnienia ochrony przed tego rodzaju działaniami organizacje umożliwiły izolowanie części infrastruktury sieciowej w ramach swoich struktur. Czynność ta jest kluczowa dla ograniczenia szkód wywołanych przez cyberatak - notują eksperci. Jak sugerują, pomocne może być również zmniejszenie liczby podłączonych do sieci urządzeń, które dotknęły działania hakerów oraz regularne przeprowadzanie testów reakcji na tego rodzaju zdarzenia i wdrożenie czynności z zakresu analizy ryzyka.
PAP
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany