Reklama

Biznes i Finanse

Hossa na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Rekordowe zyski Big Techów

Autor. Fot. Marga Santoso/Unsplash

Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło amerykańskiej giełdzie NASDAQ najlepsze notowania od… 40 lat. Swoje rekordowe wzrosty zanotowały też niektóre firmy technologiczne. Co jest tego powodem?

Reklama

Od początku tego roku amerykańska giełda NASDAQ zanotowała wzrosty wynoszące aż 32 proc. Ostatnio tak dobre wyniki obserwowano w 1983 roku, a wzrosty wyniosły wtedy rekordowe 37 proc. - pisze CNBC .

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wzrosty Apple'a i Nvidii

Pewne symptomy wskazujące na dobre wyniki firm technologicznych były zauważalne już od pewnego czasu. Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy chociażby o polityce firmy Apple, która – pomimo presji konkurencji – nie zdecydowała się na dokonanie masowych zwolnień. Firma dowodzona przez Tima Cooka nie tylko nie zwalniała pracowników, ale także mogła pochwalić się potężnymi wzrostami na giełdzie w USA. Przez ostatnie półrocze akcje Apple'a skoczyły o 50 proc.

Nie jest to zresztą jedyny przypadek firmy technologicznej notującej tak dobre wyniki. Coraz większe zyski osiągała chociażby Meta. Rekordzistą jest jednak kto inny.

Mianowicie chodzi o Nvidię, której chipy używane są przy rozwoju AI. Boom związany ze sztuczną inteligencją spowodował, że akcje wspomnianej firmy przez ostatnie pół roku osiągnęły aż 190 proc. wzrost.   

Czytaj też

Kryzys zażegnany?

Opisywane wzrosty podają w wątpliwość twierdzenie, że firmy technologiczne przeżywają obecnie największy kryzys w swojej historii. Czy rzeczywiście pewne spowolnienie zauważalne szczególnie na przełomie 2022 i 2023 roku zostało na dobre zażegnane? Na ten moment jest zbyt wcześnie, by dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) powstała w 1971 roku. Jest to druga co do wielkości giełda w Stanach Zjednoczonych, a firmami na niej notowanymi są spółki technologiczne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama