Reklama

Biznes i Finanse

Hakerski skok na cyfrowe dzieła sztuki

Fot. Martin Hearn/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Martin Hearn/Flickr/CC BY 2.0

Użytkownicy rynku sztuki cyfrowej padli ofiarą hakerów. Ich konta w ramach popularnej platformy branżowej zostały naruszone, dzięki czemu cyberprzestępcy dokonywali transakcji bez wiedzy i zgody właścicieli. W ten sposób udało im się nabyć m.in. dzieło o wartości 20 tys. dolarów.

Użytkownicy Nifty Gateway, czyli „ekskluzywnej platformy sztuki cyfrowej”, której właścicielem jest firma Gemini, padli ofiarą hakerów. Cyberprzestępcy przejęli ich konta w ramach serwisu i wykradli dzieła o wartości tysięcy dolarów. O wszystkim poinformowały ofiary za pomocą mediów społecznościowych.

W niektórych przypadkach hakerzy wykorzystali dostęp do kart kredytowych powiązanych z kontem, aby za ich pomocą kupić dzieła o wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Przykładem może być użytkownik Twittera o nazwie „Keyboard Monkey”, który wskazał, że cyberprzestępcy pozbawili go 20 tys. dolarów. Całą sytuację skwitował ironicznym komentarzem: „…super”.

Wiele ofiar podkreśla, że w związku z odkryciem włamania zmieniły one hasła w celu poprawy bezpieczeństwa. Jednak pomimo tego hakerzy nadal byli obecni i posiadali dostęp do konta. Taki stan rzeczy potwierdza m.in. użytkownik Twittera o nazwie „Lt. Crandog”, który wskazuje, że jego konto zostało naruszone, a zmiana hasła nic nie zmieniła.

Skradzione przez hakerów zasoby były następnie sprzedawane w sieci, a oferty pojawiały się na Discordzie lub Twitterze. Nifty Gateway odniosła się do sprawy wydając specjalne oświadczenie. Wskazano w nim, że platforma nie wykryła żadnych oznak naruszenia bezpieczeństwa w ramach serwisu, a zespół specjalistów kontaktuje się z użytkownikami, których konta zostały zhakowane.

Firma podkreśla, że wstępna ocena sytuacji pokazała, że działania cyberprzestępców były ograniczone. Problem dotyczy jedynie kont, które nie miały włączonej funkcji uwierzytelniania dwuskładnikowego. „Nasza analiza jest w toku” – dodano.

Hakerzy przeprowadzili działania po tym jak jedno z dzieł sztuki cyfrowej zostało sprzedane za prawie 70 mln dolarów – informuje CyberScoop. Według The Wall Street Journal był to najdroższy w historii zasób cyfrowy, jaki kiedykolwiek sprzedano.

image

Reklama
Reklama

Komentarze